Olcsóbbak a csabai albérletek
Amikor 2020 márciusában felütötte fejét hazánkban a koronavírus, a csabai albérletek még 1500 Ft/m2 átlagár felett voltak, több mint egy év elteltével pedig átlagosan 6 százalékkal alacsonyabb, 1400 Ft/m2-es áron kerültek a piacra. Az árcsökkenés ebben az időszakban nem volt folytonos, egy-egy dráguló fázis megszakította. Mivel áremelkedésre ritkábban volt példa és ezek a szakaszok nem mutatkoztak olyan nagy mértékűnek, mint az áresés, így összességében csökkent a Békéscsabán kiadó lakások átlagára.
A behir.hu számára készült elemzésből kiderül: 2021 februárja óta egyik hónapban sem volt áresés, az ingatlanok árai csak drágultak, illetve stagnáltak. Nem kizárt, hogy az árak a kereslet élénkülésével emelkednek és év végére elérik majd a koronavírus megjelenése előtti árszínvonalat.
Békéscsabán kívül több megyeszékhelyen is alacsonyabbak lettek a bérleti díjak a járványidőszak alatt. Kiemelt példa erre Budapest, ahol a kiadó lakások átlagos négyzetméter ára 2020 márciusáról 2021 májusára 16 százalékkal csökkent. A főváros és Békéscsaba mellett még Kecskeméten és Zalaegerszegen is örülhettek a bérlők az árak zuhanásának.
Békéscsabán az ingatlanárak is csökkentek?
Békéscsaba ingatlanpiacán típustól függően eltérően alakultak az átlagos négyzetméter árak. Míg a csabai lakáspiac egy árszínvonal körül stagnált a vészhelyzet alatt, addig a családi házak átlagára szintet lépett. Tehát a csabai ingatlanpiacon szó sincs tartós árzuhanásról.
A téglalakások 2020 márciusi 270 ezer Ft/m2-es átlagára egy kisebb árcsökkenés után 2021 májusára visszatért. Ugyanez történt a panellakásokkal is. A 2020 márciusi átlagárat láttuk viszont 2021 májusában, amely nagyságrendileg megegyezett a téglaépítéses lakások átlag négyzetméter árával.
Békés megye székhelyén a családi házak átlagára egészen 2020 tavaszától az év végéig 170 ezer Ft/m2 körül stagnált. Amint beköszöntött az új esztendő, rohamosan drágulni kezdtek, februárra bőven átlépték a 200 ezer Ft/m2-es határt is. Azóta azonban újra a stagnálás a jellemző.
A karantén után megváltozott a vásárlók preferenciája, ugyanis már nem a lakások az ingatlanpiac nagy slágerei, hanem kertes házak. Az otthonteremtési támogatások mellett ez is okozhatja azt, hogy a Békéscsabán eladó házak kínálati átlagára megemelkedett.
Szakértők szerint a közeljövőben pedig nem kizárt, hogy további drágulás fog majd bekövetkezni azon ingatlanok iránt, melyek kertvárosban, agglomerációban helyezkednek el. Ez abban az esetben lesz igaz, ha marad a home office. Viszont amennyiben újra fontossá válik a munkahely közelsége, úgy ismét a belváros kerül a reflektorfénybe.