A Népi épületek díszítőfestése a középpontban a békési tanácskozáson

2024. szeptember 26. 14:52 | Gulyás Gergő

Ismét Békés ad otthont a XXIV. Népi Építészeti Tanácskozásnak. A konferenciának központi témája idén a népi épületek díszítőfestése volt, e köré épültek az előadások és a tanulmányutak is.

Rákóczi Attila, a Békés Vármegyei Kormányhivatal főigazgatója kiemelte, a több száz, adott estetben több ezer éve fennáló épületek mindig az adott kultúra vagy társadalom fejlettségéről tesznek tanúbizonyságot. A főigazgató úgy fogalmazott, hogy sok nemzetiség él a vármegyében, akik az épített örökségben is képviseltetik magukat, hiszen számos olyan tájház és kultúrtörténeti emlék van, amelyek a nemzetiségekhez tartoznak és ezeket érdemes megmutatni és megnézni. Az épített örökség egyfajta hidat képez a múlt, a jelen és a jövő között – így zárta gondolatait Rákóczi Attila.

Szegedi Balázs, a Békés Vármegyei Önkormányzat alelnöke is köszöntötte a résztvevőket. Beszédében kiemelte, hogy az idei év témája különleges betekintést nyújt a népi építészet eddig talán kevésbé ismert oldalába, a belső terek díszítőfestményeinek gazdag világába. Majd kiemelte, hogy a jövő építéséhez biztos alapok szükségesek, amihez hozzájárul az, hogy a tanácskozáson résztvevők megosszák egymással a tapasztalataikat.

 

A népi építészettel foglalkozó szakemberek először 1977-ben gyűltek össze Békésen. A szívélyes fogadtatás miatt 1978-ban visszatértek, majd azóta kétévente rendezik meg a tanácskozást. Két évvel ezelőtt a túlélés történetei volt a fő téma a konferencián, két előadás is a díszítőfestésről szólt, akkor döntöttek úgy a szervezők, hogy ez a téma megérdemli azt, hogy egy három napos tanácskozás fókuszába kerüljön. Szakértői jogszabályok most már előírják, hogy műemléki szakértők is vegyenek részt az épületegyüttesek helyreállításánál, így azok a csodák sem vesznek, amelyek a falakon fellelhetőek. A másik fontos lépés a népi épületek díszítősfestéseinek kiemelése volt, így 2017-ben elindult a népi építészeti program, amelyet 2019 óta a Teleki László Alapítvány koordinál. Ez a program nemcsak az országos védelem alatt álló műemlékeket védi, hanem a helyieket is.

– A műemléki kutató, ha keres akkor talál, ugyanis sorra kerülnek elő a 100 éves házakból a díszítőfestések, amik közül már néhányat már sikeresen be is mutattak. Az előadások többféle megközelítésben tárgyalják a témát, bemutatva a díszítőfestés történetének folyamatát, a restaurátorok pedig saját munkáikon keresztül hoznak példákat. A konferencia pénteki napján tanulmányutakon is részt vehetnek az érdeklődők, ahol olyan békési és Békés környéki helyszíneket lehet megtekinteni, ahol a díszítőfestés vagy megmaradt, vagy most állították helyre – foglalta össze a tanácskozást Dobosyné Antal Anna, a Népi Építészeti Szakbizottság elnöke.

 

Galéria

További programok »

FEL