Sosem árt az óvatosság az utakon, hiszen minden nap tartogat olyan körülményt, amely felülírhatja a vezetési rutint. Nemrég például arról írtunk, hogy jelenleg is tart az őzek üzekedése, ilyenkor fokozottan kell ügyelni a volán mögött.
– Üzekedéskor a bakok állandó stresszben vannak, harcolnak egymással a suták kegyeiért és közben a külvilágot szinte teljesen figyelmen kívül hagyják. Ilyenkor szinte egész nap találkozhatunk velük. Éppen ezért minden autóvezetőnek felhívnám a figyelmét, hogy közlekedjenek ebben a júliusi, augusztusi hónapban, úgy, mint mindig: elővigyázatosan – húzta alá Hrabovszki János, a Békés Megyei Vadászkamara elnöke.
De más hírek is óvatosságra intik a volán mögött ülőket. Számos hírportál számolt be róla az elmúlt napokban, hogy komoly károkat és közlekedési fennakadásokat okoz Németország több térségében a hosszan tartó, heves esőzés, amelyre 15 éve nem volt példa. De nem kell messzire menni a zivatarok okozta közlekedési nehézségekért: hétfőn délelőtt Budapest szinte megbénult a hirtelen lezúduló, nagymennyiségű csapadék miatt.
Az ilyen időjárás komoly próbának teszi ki akár a rutinosabb sofőröket is, ezért megkérdeztük Horváth Lászlót, a Járművezető-Szakoktatók és Képzőszervek Országos Egyesületének Békés megyei elnökét arról, hogy mi a teendő abban az esetben, ha nagy mennyiségű vízben kell autót vezetni.
– A németországi helyzet csupán a figyelmünket hívja fel az elővigyázatosságra, de hozzá kell tennem azt is, hogy az egy más helyzet. Egy átlagos szituációban közlekedési szempontból mi a vízenfutással találkozhatunk. Ez tulajdonképpen akkor jön létre, amikor nagy mennyiségű víz van az úttesten, így a kerekek tapadása megszűnik, az autóvezetés átalakul szörfözéssé. Ilyenkor az a teendő, hogy gyorsan visszaveszünk a tempóból, hogy visszaálljon a tapadás. Minden esetben figyelnünk kell, de ha kátyús úttesten vezetünk és még az eső is esik, sokkal jobban oda kell figyelnünk. Abban az esetben, ha már belehajtottunk a kátyúba, fokozottan lassítsunk – fogalmazott Horváth László.