A nap sztorija – Airbnb, avagy a szállásfoglalás forradalma

2018. november 13. 11:51 | Diós Zsolt

Utazni mindannyian szeretünk, sok pénzt fizetni a szállásért már nem annyira. Erre a problémára kínál kiváló megoldást az Airbnb, ami egy közösségi piactér. A privát lakások vagy szobák bérlése rengeteg előnnyel jár, a kevesebb kiadás mellett általában jóval tágasabbak, mint a hotelek, a házigazdától számos jó tanácsot kaphatunk, a saját vagy közös konyhával az étkezéseken is sokat spórolhatunk. A legnagyobb előnyük azonban mindenképp az, hogy ott és úgy élhetünk az alatt az idő alatt, ahogy a helyiek. A behir.hu napi rovatában bemutatjuk az Airbnb történetét, működését és körbenézünk, hogy Békés megyében megjelent-e már a közösségi gazdaság szállásmegosztó alkalmazása. Tartsanak velünk!

 

A közösségi gazdaság

A technológiai fejlődésnek köszönhetően korunk embere egyre több időt tölt a közösségi média felületein. Ma már kortól, nemtől, felekezethez tartozástól függetlenül szinte mindenki használja a facebookot, a twittert vagy az instagramot, vagy valamennyit. Az internet segítségével tartjuk a kapcsolatot a szomszéd házban vagy a világ másik felén élő ismerőseinkkel. A közösségi tér folyamatos bővülése számtalan új lehetőséget biztosít.

A közösség új eszméje hozta világra a közösségi gazdaság fogalmát. A közösségi gazdaság a 2000-es évek közepén kezdett egy olyan új üzleti struktúraként feltűnni, melyet a közösségi technológiák, a közösségi média megjelenése, az egyre növekvő népesedés, illetve az energiaforrások kimerülése folytán kialakuló problémákra való válaszkeresés ihletett.

 

2 millió szálláshely közül választhatunk (forrás: hvg.hu)

 

A sharing economy, vagyis közösségi gazdaság azt a gazdasági és szociális rendszert jelenti, amely az árukhoz, a szolgáltatásokhoz, az adatokhoz és a tudáshoz egy másokkal megosztott, azaz közösségi hozzáférést tesz lehetővé.

Ebben a változatos és fejlődő struktúrákban mindannyian aktív vevőként, eladóként, kölcsönadóként és kölcsönvevőként vehetünk részt. A részesedés-alapú kínálat egy olyan értékrendre épül, amelybe olyan értékek tartoznak, mint a bizalom, az átláthatóság, a kreatív önkifejezés, a hitelesség, a közösségi rugalmasság és az emberi kapcsolatok ápolása.

A legnépszerűbb modellek a kétoldalú piac elvén alapulnak, ami egy olyan piactér, ahol az információtechnológiára épülő platformot ugyan egy harmadik fél fejleszti ki, építi fel és tartja fenn, de ahol maga a platform lehetővé teszi a közösségi gazdasági tevékenységek bonyolítását.

 

Az Airbnb története

A közösségi gazdaság egyik legismertebb modellje a szállásmegosztás, melyek közül kiemelkedik az első online foglalási rendszer, az Airbnb.

Az Airbnb - eredeti nevén: AirBed & Breakfast - online piactér ötlete, tíz esztendeje, 2008-ban született San Franciscóban, amikor két, kiadó hellyel rendelkező dizájner vendégül látott három, szálláshely után kutató utazót. Innen indult világhódító útjára az online foglalási rendszer melyben privát egyének adhatnak ki szobákat vagy egész lakásokat rövidebb időszakokra – jellemzően néhány napra vagy pár hétre.

 

Az Airbnb logója (forrás: airbnb.com)

 

Az Airbnb tevékenységét Magyarországon a 2010-es évek elején kezdte meg. Kezdetben csak lassan növekedett a lakáskiadásnak ezen formája, viszont 2015-ben szinte robbanásszerűen ugrott meg az Airbnb lakáskiadók száma.

A legfrissebb, 2017-es adatok szerint a portál a világ 191 országának 34 ezer városában kétmilliónál is több meghirdetett szálláshelyet tartalmaz.

A szállások a vendéglátók szabad szobájától kezdve komplett lakásokon át kastélyokig, hajókig és egész különleges szálláshelyekig terjednek. Ha nagyon akarunk akár fára épített kunyhókat és komplett szigeteket is bérelhetünk.

 

Hogyan működik a rendszer?

Ma már házigazdák és utazók milliói hoznak létre az Airbnb oldalán ingyenes Airbnb-fiókot, hogy meghirdethessék kiadó helyüket, és egyedi szálláshelyeket foglalhassanak bárhol a világban.

Mind az utazóknak, mind a szállásadóknak egy profillappal kell regisztrálniuk, melyben megadják telefonszámukat és email címüket, melyet a rendszer ellenőriz. A kötelező igazolásokon túl további bizalmat építhetünk ki a rendszerrel, ha azt összekapcsoljuk más közösségi oldalon található profilunkkal, mely többek közt arra jó, hogy ha nézünk egy szállást valahol, felhozza a rendszer, ha egy facebookos ismerősünk ismeri az ottani szállásadót.

Minden szálláshoz tartozik egy vendéglátó profil. Az utazók és a vendéglátók minden egyes vendégség után értékelik egymást. Ez nagyon hasznos mindkét fél szempontjából: a szálláskeresők meg tudják nézni a vendéglátók korábbi értékeléseit, de a vendéglátók is utánanézhetnek, van-e már értékelés attól, akitől egy foglalási kérés érkezik, így kiszűrhető a problémás vendég.

 

A képen látható kétegyházi ingatlan már 3720 forintért bérelhető (forrás: airbnb.hu)

 

A foglalás menete a következő: az utazók elküldenek egy foglalási kérést, amire a szállásadónak 24 órán belül válaszolnia kell. A foglalási kérésről email és SMS is érkezik. Ha az időpont nem jó, vagy valamiért az utazó nem tetszik a szállásadónak, minden magyarázat nélkül elutasíthatja a foglalási kérést. Visszaigazolás után azonban már nincs lehetőség változtatásra vagy törlésre.

Az utazók foglaláskor kifizetik a teljes ott tartózkodás díját, plusz az Airbnb jutalékát. A szállásadó a teljes díjat a becsekkolás utáni napon kapja meg, melyből 3 százalékot vonnak le kezelési költség címén. Azaz ha meghirdetjük a teljes lakásunkat egy éjszakára 30 ezer forintért, akkor a vendég 34 ezer forintot fizet, melyből mi 29 ezer forintot kapunk meg. 4 ezer forint az Airbnb jutaléka, ezer forint pedig a banki költségek fedezésére szolgál.

A fizetési rendszer úgy lett kitalálva, hogy minkét fél biztosítva legyen.

A vendéglátók személyes profiljuk mellett a szállásokról is részletes leírást készítenek, fotókkal. Az Airbnb vállalja, hogy ingyen profi fotókat készít – ezt érdemes igénybe venni, mert ezekre a képekre felkerül egy kis jelzés, hogy az Airbnb által igazolt kép, vagyis a lakás valóban olyan, mint a fotón. A szállás fő adatai mellett a vendéglátók feltüntetik a legfontosabb szabályokat, úgymint a be- és kicsekkolás időpontja, a dohányzás tiltását, a megközelíthetőséget és bármit, amit akarnak. Az árakat a vendéglátók megadhatják akár napi bontásban is, azaz lehet hétvégére és ünnepekre magasabb árat kérni, plusz van lehetőség kedvezményes heti és havi árak publikálásra is.

Amennyiben utazni szeretnénk, akkor nincs más dolgunk, mint beírni az úti célt, majd különböző szűrők segítségével szűkíthetjük a találatokat.

Az oldalon használhatunk térképes keresőt is. Ha átutazóban vagyunk valahol, akkor azonnal meg tudjuk nézni, hogy van-e szabad szállás a településen. Igényeinkhez igazíthatjuk a keresést, ha kedvünk tartja választhatunk a tömegközlekedési eszközök megállójához közeli, vagy park melletti, esetleg a kedvenc focicsapatunk stadionjához közeli szállást.

Az utazni kívánónak segítség a csúszka is, amivel beállítható a szállás minimális és maximális ára is, így leszűkíthető a lista, és nem kell végigböngészni egy rakás olyan hirdetést, ami a költségvetésünkön kívül esik.

 

Ennek a Békéscsabai belvárosában található ingatlan 13 ezer forint az ára (forrás: airbnb.hu)

 

Az Airbnb Békés megyében

Térségünket évről évre egyre több turista keresi fel, elsősorban hazánkból, de a világ számos részéről érkeznek vendégek. Amennyiben ma valaki az Airbnb rendszerét kihasználva szeretne szállást foglalni, akkor Békéscsabára 71, Gyulára 63, Szarvasra és Békésszentandrásra 55, Orosházára pedig 50 találatot hoz be az oldal. A szállások nagysága, a szolgáltatások mennyisége és az árak nagy eltéréseket mutatnak. Megyénkben a szállások átlagára hozzávetőleg 10 ezer forint éjszakánként, mely összegért akár négyen is birtokolhatjuk az adott ingatlant.

Javasoljuk, hogy tegyen mindenki próbát! Elsőként utazóként próbálja ki, hogy milyen, amikor az országban, világban barangolva úgy és ott él, ahol a helyiek. A tapasztalatokat összegezve, pedig mint vendéglátó tesztelje a rendszert!

A közösségi média segítségével otthonról intézhetjük a szállásadói feladatok jelentős részét. Amennyiben elnyerte tetszésünket, akkor már a jövő évi nyaralásunkat lehet úgy tervezni, hogy a szabadság idejére mi kiadjuk a saját ingatlanunkat és az úti célnak kinézett településen foglalunk magunknak szállást az Airbnb-n keresztül.

 

További programok »

Gyula

Közgés diák lett a legjobb egészségturizmus-szervező

A Gál Ferenc Egyetem Egészség- és Szociális Tudományi Kara első alkalommal szervezte meg a Legyél te a Dél-Alföld legjobb egészségturizmus-szervezője versenyt középiskolás diákok számára. A verseny partnerségben valósult meg a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara Békés Vármegyei Szervezete, a Gyulai Turisztikai Nonprofit Kft. és az Erkel Ferenc Kulturális Központ és Múzeum Nonprofit Kft. együttműködésével.
2024. március 27. 19:14
FEL