A marosi erdők hangos apróságai: az ökörszemek

2024. december 2. 08:25 | behir.hu

A Körös-Maros Nemzeti Park Maros-ártér részterületének erősen kopaszodó, egyre csendesebb, téli erdői még a hideg évszakban is kitűnő kirándulási célpontot jelentenek. A békés szemlélődő számára ugyanis mindig megnyílik a természet és megmutatja egy-egy apró érdekességét.

A csendes, téli erdőkben messzebbre hallatszanak a hangok, mint a többi évszakban. Ha leülünk a Maros partján és kicsit hallgatózunk, akkor szinte biztos, hogy kis idő múlva megüti a fülünket a marosi erdők legnagyobb harkályának, a fekete harkálynak a rikoltása. Meghallhatjuk a nagy fakopáncsok élelemkereső kopogtatását is.

Ha teljesen megnyugodott körülöttünk a természet, akkor nagy valószínűséggel felfigyelhetünk egy éles, nagyon hangos, csettegő kis madárhangra. Bár sokszor az emberhez egészen közelről szól a csettegés, hiába tudjuk betájolni, hogy honnan jön a hang, mégsem látjuk a gazdáját. Ez azért van így, mert a hazánkban előforduló egyik legkisebb méretű madár, az ökörszem a hang tulajdonosa, aki ráadásul igen jó rejtőszínnel is rendelkezik. Tollazata vörösesbarna alapszínű, mely a barna megannyi árnyalatát mutató apró sávokkal, foltokkal tarkított. Testhossza mindössze 9 cm, súlya pedig alig 6-8 gramm. Alapvetően a hegy- és dombvidéki erdős területek költőfaja, a tél közeledtével azonban jellemzően kóborlásba kezd, és az alacsonyabban fekvő területek felé húzódik. Ennek köszönhető, hogy november folyamán már sokfelé találkozhatunk ökörszemekkel a Maros-menti erdőkben is.

A romániai hegyekből, a Marost kísérő erdőket, mint ökológiai folyosót követve érkeznek hozzánk ezek az erdei apróságok. Fészkelőhelyként is előszeretettel választják a hegyi patakok alámosott, gyökerekkel átszőtt partoldalát. A Maros mentén is sokszor a meredek, szakadt partoldalakon lelógó, kusza gyökerek közül, vagy éppen a folyó által lerakott uszadékfa-rakások sűrűjéből hallhatjuk jellegzetes hangjukat. Ha tüzetesebben figyeljük a helyszínt, akkor egy távcső segítségével azért legalább néhány pillanatra biztosan megpillanthatjuk az ökörszemeket. Mint örökmozgó kis barna gombócok, folyton ugrálva, bujkálva kutatják apró rovarokból álló élelmüket, átvizsgálva a legapróbb kis kéregrepedést, hasadékot is az ágak között.

Forrás: KMNP

További programok »

Itthon

A cél közös és egyértelmű: Tegyük szebbé a környezetünket!

A Körösvidék Alapítvány a Fidesz Békéscsabai Szervezetével közösen idén is csatlakozott a TeSzedd! elnevezésű országos kezdeményezéshez. Az akció hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési mozgalma, amelyet idén 13. alkalommal hirdettek meg. Az egész országra kiterjedő kampány célja, hogy önkéntes megmozdulás részeként közösen varázsoljuk tisztábbá környezetünket.
16:46