A cím adományozója a Falvak Kultúrájáért Alapítvány, melynek fő támogatója a Honvédelmi Minisztérium. A közelmúltban megrendezett díjátadó a fővárosi Stefánia Kultúrpalotában, a magyar kultúra napján zajlott.
A díjátadón többek között elhangzott, hogy a Dobrotka Pál által vezetett Nemzeti Értékek Könyvkiadó prémium minőségű könyvei az ismeretterjesztés igényével mutatják be a magyarság szellemi és kézműves értékeit.
(Dobrotka Pál 24 évesen került Szarvasról Békéscsabára, ahol épp 24 esztendőt élt, majd Szegedre költözött. Telefonon beszélgettünk – több évtizedes múltunkból kifolyólag tegeződünk.)
– Békéscsabán leginkább a vendéglátás területéről ismernek – jó néhány étteremben tevékenykedtél, illetve vezetted őket. Melyek voltak az ismertebbek?
– Többek között a Magyar Király, a FEK és a Korzó Rolling Rock Étterem vezetője voltam. Nem mellesleg rendszerváltáskor én nyitottam meg hazánk első népkonyháját, amely a békéscsabai Kétegyházi úton működött.
– Miképp jutottál el a konyhából a könyvkiadáshoz?
– Lokálpatriótaként először a Szarvasi képeskönyvet, azt követően az Üdvözlet Békés-Csabáról című köteteket adtam ki; majd miután Szegedre költöztem, Fári Irén szerző neve alatt jelentettem meg a Szeged Anno-t.
– A Nemzeti Értékek Könyvkiadót 2011-ben alapítottad Dlusztus Imre főszerkesztővel. Hány munkát jelentettetek meg?
– Közös kiadásban mintegy 25 könyvet adtunk ki.
– Néhány óriás dolgozatban többször is érintitek Békés megyét. Lesz-e valami hasonló kiadvány a közeljövőben?
– A Mi, tótok című kötet Szarvasról, Békéscsabáról, illetve a szórványban élő tótokról, szlovákokról fog szólni. A könyv társszerkesztői Bihari Zoltán és a békéscsabai Ferencz Rezső lesznek. (Rezső itt mesél a kiadó webes felületéről.)
– Korábban mesélted, 24 voltál, amikor Csabára költöztél, 48 évesen Szegedre, 72 esztendősen netán visszatérsz Szarvasra?
– Ebből nem ez a kotta jön ki, hanem Budapest vagy Bécs, esetleg New York. Amúgy valamikor tényleg készültem az Egyesült Államokba, de közben Csabán családot alapítottam, és így két kisleányom kedvéért örömmel ott maradtam.