A kommunista diktatúrák áldozataira emlékeztek Békéscsabán

2022. február 25. 16:20 | Csiffáry Zsuzsanna

Az Országgyűlés 2000. június 13-án elfogadott határozata értelmében minden év február 25-én tartják a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapját. 1947. február 25-én Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát a megszálló szovjet katonai hatóságok jogtalanul letartóztatták és a Szovjetunióba hurcolták.

Pénteken délután Békéscsabán is megemlékeztek a kommunista diktatúrák áldozatairól a Szabadság téri emlékmű előtt. Az eseményt Nagy Erika színművész konferálta. 

A Békéscsabai SZC Nemes Tihamér Technikum és Kollégium diákjai erre az alkalomra előadással készültek, amelyben elhangzott, hogy Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát 1947-ben ezen a napon, a kommunistákkal szembeni kiállása miatt a szovjet hatóságok letartóztatták és a Szovjetunióba vitték, ahol nyolc évet töltött fogságban, először a Gulagon, majd 1951. szeptember 25-től az Állambiztonsági Minisztérium moszkvai központi börtönében.

A politikus letartóztatása és fogvatartása az első lépés volt azon az úton, amelynek során a kommunista párt kiiktatta az ellenszegülőket, és így haladt a totális egypárti diktatúra kiépítése felé. Az eset ezzel a demokrácia és a szabadságjogok semmibe vételének jelképévé vált. 

Sánta Elza Hajnalka, irodalomtanár elmondta, a műsor összeállításában fontosnak tartotta, hogy bemutassa a diákoknak egy-egy író gondolkodását olyan helyzetben, amikor az embereket és a szabadságukat elnyomják. Hozzátette, hogy a diákok szívesen vettek részt ebben.  

Vánsza Pál, a Békés Megyei Politikai Foglyok Szövetségének elnöke volt hangsúlyozta, nagyon fontosnak tartja azt, hogy a diákok körében tudatosítsák, mit okozhat az erőszak és a háború egy adott országban és az emberek életében. Fontos továbbá a felelős magatartás,  valamint a szabadság és a mások életének a tisztelete, az agresszió elítélése. 

Galéria

További programok »

FEL