A vármegyei grémium rendes napirendi pontjai előtt az ügyrendi bizottság részéről Szebellédi Zoltán kapott szót. A képviselőknek és hozzátartozóiknak minden év január 31-ig vagyonnyilatkozatot kell tenniük. Mint mondta, minden képviselő kellő időben, maradéktalanul beadta vagyonnyilatkozatát.
A képviselők ezután elkezdték az előzetesen tizenegyre pontra bontott napirend megtárgyalását. A közgyűlés egyik kiemelt eleme a költségvetés kérdése volt. A vármegyei közgyűlés elnöke elmondta, az év elején mindig a legmeghatározóbb az előző évi költségvetés módosítása és az új esztendőre vonatkozó költségvetési rendelet megalkotása.
– Ez mérföldkő ilyenkor a településeknek. Ilyenkor látjuk, hogy miből gazdálkodunk, mennyi forrásunk van és azt hogyan tudjuk felhasználni. A 2024-es költségvetés módosítása tulajdonképpen a megvalósult tényeket rögzíti. Érdekesebb volt a 2025-ös költségvetés, hiszen nagyon sok minden változik egy település, egy önkormányzat, így a Békés Vármegyei Önkormányzat életében is – foglalta össze Molnár Sándor.
Hangsúlyozta, a legnagyobb pályázati feladatok érkeznek ettől az évtől kezdődően, így a vármegyei önkormányzatnak az egészségügy fejlesztése terén is lesz egy kiemelkedő, határon átnyúló, Arad megyével közös pályázata, amely nagyban befolyásolja a költségvetés számait is.
– A költségvetés mindig alappillére a működésnek – hangsúlyozta Farkas Tamás tanácsnok, a pénzügyi bizottság tagja. Hozzátette, a Békés Vármegyei Önkormányzat működését takarékos, de biztonságos költségvetés jellemzi a következő időszakban.
– Van a központi költségvetésből érkező forrás, néhány pályázati forrás, amelyet be kellett táblázni és további bevételeket is figyelembe kellett venni. Azt lehet mondani, hogy tűpontos, takarékos költségvetés jellemzi a Békés Vármegyei Önkormányzat munkáját, ez az év a takarékosságról szól – fejtette ki.
A grémium emellett a nemzetközi kapcsolatok témakörét is tárgyalta, hiszen az önkormányzatnak jelentős határon átnyúló tevékenysége és kapcsolata is van, amelyek az egészségügyi, a vízügyi és a közlekedésfejlesztési területeken történő együttműködéseket, de kulturális és gasztronómiai értékek ápolását is lehetővé teszik. A közlekedésfejlesztés egyik küszöbön álló feladata, az M44-es határon túl történő meghosszabbítása, amelyben szintén a román partner is együttműködik.
A Békés Vármegyei Önkormányzat Közgyűlésének tagjai a munkaterv szerint márciusban találkoznak újra, amikor az elnöki elismerések átadása is megtörténik.