A hálózati gondolkodás nyelve

2020. október 26. 19:13 | behir.hu

A Ludwig Múzeum bemutatja a világhírű hálózatkutató, Barabási Albert-László és csapata, a BarabásiLab eddigi 25 évének minden munkáját. Legújabb kutatásuk a képzőművészek és múzeumok kapcsolati hálóját térképezi fel.

Barabási Albert László magyar fizikus, hálózatkutató, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagjának nyílt kiállítása a Ludwig Múzeumban. 

A hálózatelmélet nem arról szól, hogy egy embernek milyen egyéni barátai vannak, hanem hogy milyen a teljes kapcsolati hálója. A hálózat struktúrája, architektúrája nagyon is jellemző. A sok véletlen kiátlagolja egymást. A kapcsolati háló nemcsak az individumot jelöli. Ez a háló több mint egy individuum, az 7 milliárd ember. Ha egy házat építek téglákból, nagyjából véletlen lesz, hogy melyik tégla melyik után következik. Viszont a ház szerkezete, az, hogy ajtók, ablakok vannak, huzalok futnak a falakban, már egyáltalán nem véletlen - fogalmazott a fizikus elméletének lényegéről. 

A kutatásbab több tudományterület tudósai működnek együtt művészekkel és tervezőkkel (Kim Albrecht, Szu Yu Chen, Alice Grishchenko, Mauro Martino, Edson Pavoni), előmozdítva a hálózatok vizuális szókincsét.

A kiállítás tervei között szerepel olyan új, jelenleg is folyó kutatások-feldolgozások bemutatása, mint a globális művészeti háló (Art Network) megjelenítése, amely a művészek és intézmények közötti kapcsolatokat ábrázolja. A virtuális és valóságos adatszobrok, valamint a kiterjesztett valóságot használó eszközök segítségével a térbe kilépő vizualizáció a megjelenítés új lehetőségeit kínálja a kutatóknak és az érdeklődőknek.

A 2021. január 17-ig látható kiállításhoz számos kísérőprogram is kapcsolódik, melyekről a Ludwig Múzeum weboldalán lehet tájékozódni.

Forrás: ludwigmuseum.hu 

További programok »

FEL