A gyulai vár bajnokát keresik

2022. április 9. 14:15 | Erdei-Kovács Zsolt

Gyulavár Bajnoka - Bástyalövés Csapatverseny elnevezéssel szervezett országos megmérettetést április 9-én a Kerecsényi László Íjász Egyesület.

A gyulai íjászverseny egyedülállónak és különlegesnek számít, hiszen a résztvevők a gyilokjáróról kifelé, a vár tövében elhelyezett célokra lőnek. A vetélkedés vándordíját – Kerecsényi László várkapitány pajzsát – az a csapat viheti haza, amelyik a legeredményesebb a 14 méteres várfalakról, lőrések közül leadott lövésekben. A falról kifelé-lefelé, a 35-70 méterre elhelyezett célokra csak történelmi íjakkal, vadászíjakkal, természetes alapanyagú (fa, bambusz) vesszőkkel lőhetnek a résztvevők.

A verseny egyik legfőbb érdekessége, hogy a résztvevők többsége a szervezők kérésére történelmi viseletben teszi mindezt.

A Kerecsényi László Íjász Egyesület már hagyományos csapatversenye ez alkalommal is rendkívül népszerű a történelmi íjászattal foglalkozók körében. Az eseményre 14 csapat közel száz íjásza érkezett, a nevezési helyek alig két hét alatt teltek be. Lovász Tamás főszervező, az egyesület elnöke elmondta, ilyen vagy ehhez hasonló versenyt a gyulain kívül nem rendeznek még egyet az országban.

Hozzátette, nem csupán a megmérettetés, a helyszín is egyedi. Sopronból, Kecskemétről, Füzesgyarmatról, Egerből, de Kisjenőből és Nagyszalontáról is érkeztek résztvevők. A verseny puska és pisztolylövésre kezdődött, a hagyományőrzők egy muskéta és egy lovassági pisztoly másolatával durrantottak egy-egy nagyot a levegőbe. Fábián Tamás, a várat működtető Erkel Ferenc Nonprofit Kft. kommunikációs vezetője kifejtette, hogy fontos az együttműködés a helyi szervezetekkel, mint például a Kerecsényi íjász egyesülettel is.

– Rendszeresek a megkeresések, akár civil szervezetek, vagy éppen magánszemélyek részéről azért, hogy segítséget kérjenek rendezvények megvalósításában, akár helyszín biztosításával, akár a szervezés támogatásával – mondta, aláhúzva: nagyon szívesen nyújtanak segítséget. Mint megfogalmazta: a térség turizmusból él, és a vár a leglátogatottabb kiállítóhelyek között van. Amennyiben ilyen és ehhez hasonló, látványos programokat tudnak biztosítani, akkor az mindenkinek egyaránt jó.

Nyerges Lajos Üllőről érkezett Gyulára versenyezni, azonban nem ez az első alkalom, hogy ellátogatott a történelmi fürdővárosba. Nem csupán az íjászversenyek okán jön, kikapcsolódási céllal is többször járt már itt. – Csodálatos a helyszín, nagyon kevés olyan lehetőség van arra, hogy ezeket a műemlékeket úgymond használni lehessen – fogalmazott, leszögezve, hogy ez egy óriási élmény és nyugodt szívvel tudja olyanok számára is, akik ezt még nem próbálták.

 

Galéria

További programok »

Gyula

Múzeumi szabadegyetemi előadás a 101. (békéscsabai) gyalogezredről

A 101. (békéscsabai) császári és királyi gyalogezred I. világháborús szerepvállalását foglalta össze az ezred 1934-ben írt emlékalbuma és a témában fellelhető legújabb történeti forrás, egy 2021-ben közreadott háborús memoár történetei alapján Cseresznyés János a Múzeumi Szabadegyetem eseményén szerdán a gyulai Almásy-kastélyban.
2024. április 25. 15:32
FEL