2012-ben a telepítés során 6200 tő szőlőt ültettek el Békéscsabán. Hanó Miklós elmondta: 2010-ben Békéscsaba városának vezetése, élén Vantara Gyula akkori polgármesterrel, döntött úgy, hogy Csabagyöngye szőlőültetvényt hoz létre. A telepítéssel kapcsolatos szakmai munka a mórahalmi hegyközséggel és a Kecskeméti Szőlészeti és Borászati Kutatóintézettel együttműködve valósult meg.
Hanó Miklós hangsúlyozta, a jövőben a terveik szerint megépül a Stark Adolf-emlékház, ahol a szőlőnemesítő hagyatéka is méltó helyet kap.
– Az ültetvény fenntartását a Békéscsabai Városfejlesztési Nonprofit Kft. látja el, feladata az ültetvény kezelése, a növényvédelem biztosítása, esetleges fejlesztések megvalósítása, melyre az önkormányzat 10 millió forintot biztosított idén – mondta el Hanó Miklós. – A kézi munkát igénylő feladatokat a közfoglalkoztatott dolgozóink áldozatos munkával végzik, ennek eredménye a példaértékűen gondozott szőlőskert, munkájukért köszönettel tartozunk. Egy bemutató ültetvényt, mintakertet hoztunk létre, bemutatva mindazt, amit Stark Adolf örökségeként ránk, csabai polgárokra hagyott. Több helyi kertbarát kör is meglátogatta már az ültetvényt és mindenki elismerését fejezte ki az ott látottak kapcsán, tartottunk szőlőmetszési bemutatót. Fontos, hogy az ültetvényt és az ott folyó munkát bemutassuk az iskolásoknak, óvodásoknak, hogy a gyermekek saját szemükkel, kezükkel tapasztalják meg, milyen is egy szőlőfürt, az hogy terem, milyen munkálatok szükségesek ennek a termeléséhez, illetve mi készíthető belőle. Szeretnénk egyfajta génbankként is kezelni, azzal a céllal, hogy az érdeklődő csabai polgárok számára Csabagyöngye szaporítóanyagot is biztosíthassunk. Az önkormányzat kezdeményezését az is indokolta, hogy a Csabagyöngye szőlő a városnak ugyanolyan nevezetessége, mint a méltán világhírű Csabai kolbász, mely időközben hungarikummá is minősíttetett. Az ültetvény fejlesztése folyamatos, és egymásra épülő modulokból áll – tudtuk meg Hanó Miklóstól.
Az alpolgármester elmondta, hogy idén a teljes ültetvényt automatikus, csepegtető öntöző rendszerrel szerelték fel. A fajták megismerését, bemutatását tájékoztató táblákkal segítik. Az ültetvénnyel kapcsolatos feladatok mostanra az ültetvény gondozásával, üzemeltetetésével, fejlesztésével (pl. présház létesítése) kapcsolatosak, és a jövőben bevételekkel is számolni lehet, így vált indokolttá határozatlan időre, szerződéssel megbízni a kft.-t az üzemeltetéssel, amely döntés nem többletforrások hozzárendeléséről, hanem hosszú távú működési garanciákat biztosító tulajdonosi döntésről szólt.
– Értékteremtő beruházást valósítottunk meg, hiszen a telepített oltványok, az elsô telepítés óta megépített berendezési tárgyak (kerítés, támrendszer, csepegtető öntözőrendszer, öntözőkút, villamos hálózat kiépítése, filagória, az ültetvény fajtáit bemutató táblák mind-mind az önkormányzat vagyonának a növekedését eredményezték, beruházási jellegű ráfordítások voltak – tette hozzá Hanó Miklós.
Szociális intézmények, iskolák, óvodák is kapnak a szőlőből
2015-ben közel 40 mázsa és 2016-ban pedig 60 mázsa szőlőt tudtak szüretelni és szétosztani a Békéscsabai Gyermekélelmezési Intézményen keresztül a városi szociális intézmények, óvodák és iskolák között, térítésmentesen, szociális célokra. Az ültetvényre a telepítés óta megközelítőleg – a munkabéren és azok járulékain túl – 37 millió forintot fordítottak, aminek eredményeként 1,5 hektár támrendszerrel, automata csepegtető öntözőrendszerrel ellátott, rendszeresen kezelt és karbantartott szőlőültetvényt alakítottak ki, illetve ehhez társultan 2013 őszén 122 db gyümölcsfát telepítettek az ültetvény szabad területén, amely ugyancsak csepegtető öntözőrendszerrel ellátott.
– A Csabagyöngye szőlőültetvényen 2012 óta történik közfoglalkoztatottak által végzett tevékenység, az önkormányzat ezáltal, a kormány azon törekvésével találkozó programot valósított meg, amely azt célozta, hogy az álláskeresőket vezessük vissza a munka világába, lehetőség szerint értékteremtő munka végzésével – mondta Hanó Miklós. – A kormány által meghirdetett Start közmunkaprogram időszakában Vantara Gyula, akkori polgármester úr vezetésével a közgyűlésnek mintegy 1000 dolgozó közfoglalkoztatását kellett megoldania, melyhez 300 millió forintos – 100 százalékos mértékű intenzitással – támogatást kapott a város. 2012–2016 között évi 10–25 ember dolgozott az ültetvény területén és mintegy 44 millió forint bér- és járulékköltség, illetve 5,7 millió forint dologi költség mellett, mindez 100 százalékban központi költségvetési forrásból finanszírozva.
– Összességében elmondhatom, hogy értékteremtő beruházás indult el a Csabagyöngye szőlőültetvény létesítésével, amelynek további fejlesztését is tervezzük a jövőben, amennyiben ennek a támogatására megfelelő pályázati forrásból lehetőségünk nyílik – folytatta az alpolgármester. – Ismereteim szerint Szarvas Péter polgármester több helyi médiumban határozott véleményeként fogalmazta meg, hogy szerinte nem a város feladata, hogy ilyen nagy mértékben csak a szőlőültetvényre fordítson az önkormányzat forrásokat, ennél fontosabb feladatok is vannak. Véleménye szerint: az önkormányzat az elmúlt hat évben 2016-tal bezárólag 38,8 millió forintot költött az ültetvényre, sok munkaóra megy el a gondozásra, a közfoglalkoztatás keretében 57 millió forintot fizettek ki. Mindezt úgy, hogy először idén volt csak termés. A polgármester így fogalmazott: „Mindenki döntse el maga, hogy ez sok vagy kevés, kell-e a városnak erre ennyit áldozni”. Szerintem a kérdésről azért is fontos beszélni, mert Szarvas Péter az ültetvény ügyében felvetett számos kritikus véleményt, amelyeket szükséges tisztázni, mivel bizonyára nem tájékozódott kellő körültekintéssel az ügy kapcsán. Úgy gondolom, hogy szerencsés volna, hogy a tisztelt polgármester úr alaposan tájékozódjék, mivel több mint két éve tölti be a posztját, személyes látogatást is tehetett volna az ültetvényen, meggyőződve az ott folyó szakmai munka minőségéről, az elért eredményekről. Nem szerencsés olyan vitát generálni, amely megkérdőjelezi, hogy városunk értékteremtő közfoglalkoztatási programot valósított meg az elmúlt években, sok száz embernek munkát biztosítva. Értetlenül állok az előtt, hogy a polgármester úr megdöbbenését fejezi ki a közfoglalkoztatási program ügyében. Nem tudom, hogy csupán a Csabagyöngye szőlőültetvény esetében kérdőjelezi meg az értékteremtő jellegét a munkálatoknak, a ráfordításoknak? Akkor nem döbbent meg, amikor a városházán az elmúlt években – a szőlőültetvényen végzett közmunkához kapcsolódó 57 millió forinttal szemben – 120 millió forint támogatást használtak fel, 2015-ben 75, még 2016-ban is 42 közfoglalkoztatott bevonásával városházi tevékenységek megvalósítására? – tette fel a kérdést Hanó Miklós.
– Például a Csaba kártya értékesítések érdekében öt közfoglalkoztatott dolgozott, biztosan értékteremtő munkát végezve. Az ültetvényen, az elmúlt években összesen 80 000 munkaórát, míg a városházán ugyanezen időszak alatt 427 000 órát dolgoztak közfoglalkoztatottak. Én magam egyetlen közfoglalkoztatott tevékenységének hasznosságát nem kérdőjelezném meg, sőt, köszönetemet fejezem ki azért a munkáért, amit a város érdekében végeznek! – zárta gondolatait Hanó Miklós.
A szőlőgondozás türelmet és szakértelmet igényel
A szőlőgondozás nagy szakértelmet, sok munkát és sok türelmet igényel – bocsátotta előre Huszár Endre. A Mohácsy Mátyás kertbarát kör vezetője kertbarát társaival már tett látogatást a Csabagyöngye szőlőültetvényen.
– Nagy érdem, hogy az önkormányzat lépéseket tett fontos értékünk megőrzésére, a gyermekek számára történő bemutatásra, csak múltunkra építhetjük a jövőnket. Csak super lativusokban, teljes elismeréssel szólhatok az ott folyó munkáról – mondta Huszár Endre. – Mindenkinek elnyerte a tetszését a gondozott kert. Éppen a metszést végezték, amikor ott jártunk. A saját tapasztalatomból tudom, pedig nekem nincs sok szőlőm, hogy ez nagyon kemény munka, könnyen ínhüvelygyulladást kaphat, aki végzi, hiszen rengetegszer csattan az olló a nap végére. Viszont ezt nem lehet kihagyni, elnagyolni és gépesíteni sem. Ehhez emberi erő szükséges, és állítom, a Csabagyöngye szőlő megkapta azt a gondozást, amit megérdemelt.