Gyakorlott, gyakorlatlan háziasszonyok egyaránt kedvelik a különböző fánkokat. Nem csoda, hogy sokan belevágnak azok elkészítésébe. Olvasóink is biztosan sokat tudnának mesélni arról, hogy édesanyjuknak, nagymamájuknak, akár ügyes testvérüknek milyen bevált és lekörözhetetlen receptje van. Erről nem is szeretnénk vitát nyitni, hiszen a "családi ízekkel" aligha lehet felvenni a versenyt. Mi csupán két fánktípust mutatunk be – a téma terén kevésbé tájékozottaknak –, illetve azok receptjeit is közzé tesszük.
Selyemsutty
Ezt a kisméretű édességet a középkorban alkották meg, több elnevezése is ismert. Apácafa, apácapogácsa, apácafelhő, apácaszellő, régiesen írva apátza-fingotska néven is ismerik. Pár évvel ezelőtt magam is elkészítettem, és a kollégáimat is megkínáltam. Többen kérdezték, hogy mi a neve ennek a süteménynek, mire nagy komolysággal ejtettem ki az "apácafingocska" szót. Láttam az arcokon, hogy várják, mikor mondom el a fánk igazi nevét, ezért nyomatékosítottam, hogy tényleg így hívják ezt az édességet. Mindenki jót derült az elnevezésen, és végül senkinek nem szegte kedvét a fogyasztásban, mert a nap végére semmi sem maradt belőle.
Hozzávalók:
- 4 dl tej
- 10 evőkanál cukor
- 240 g vaj
350 g liszt - 8 db tojás
- 1 l étolaj
Elkészítés
A tejet, cukrot, vajat egy nagyobb lábasban alacsony lángon összemelegítjük egy edényben. Mielőtt forrna a vaj, kanalanként hozzáadjuk a lisztet is. Alaposan elkeverjük. Akkor jó, ha a tészta egy nagy masszává állt össze, ami elválik az edény falától. Eztán lehúzzuk az edényt a tűzhelyről és a fakanál segítségével egyesével hozzákeverjük a tojásokat. Az első 2 tojást nehezebb hozzákavarni, de szépen lazul majd a massza, fő a kitartás! Ha folyósnak találjuk a tésztát, kicsi liszttel még sűríthetjük. Egy nagy lábasban felhevítjük az olajat, a masszát két kanál segítségével beleszaggatjuk. A kanalat belemártjuk az olajba, hogy ne ragadjon rá a tészta, majd diónyi fánkokat szaggatunk, amelyeket süssük aranybarnára. A kész apácafingocskákat konyhai törlővel bélelt tálba rakjuk, és leitatjuk róluk a feles olajat.
Szalagos fánk, Prohászka-módra
Korábban számos alkalommal dolgoztunk együtt Prohászka Béla Venesz-díjas mesterszakáccsal, és elkészítettük közösen a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Megyei Igazgatóságának a konyhájában a klasszikus szalagos fánkot. Következzen séfünk receptje:
Hozzávalók:
- 50 dkg liszt
- 4 tojássárgája
- 6 dkg vaj
- 3 dkg élesztő
- 3 dkg kristálycukor
- 1 csomag vaníliáscukor
- 4 cl rum
- 1 citrom
- csipet só
- 10 dkg porcukor
- 20 dkg sárgabaracklekvár
- 1 l étolaj
Elkészítés:
A lisztet átszitáljuk, és langyos tejben felfuttatjuk az élesztőt. A liszthez hozzáadjuk a tojások sárgáját, a reszelt citromhéjat, rumot, vaníliáscukrot, sót, majd összegyúrjuk a felfuttatott élesztővel. Hozzáadjuk a vajat, alaposan összedolgozzuk. Letakarva, meleg helyen 50 percig kelesztjük.
Miután megkelt a tészta, lisztezett munkalapon 1-1,5 cm vastagságúra nyújtjuk, fánkszaggatóval kiszaggatjuk, ezt letakarjuk és 15 percig pihentetjük. Egy megfelelő mélységű edényben olajat hevítünk fel, a fánkok közepébe lyukat nyomkodunk, olajba tesszük és lefedjük. Ha eleget sült, megforgatjuk és a másik oldalát is megsütjük. Lecsöpögtetjük, tálaláskor sárgabaracklekvárral megkenve és vaníliás porcukorral meghintve tálaljuk.
Séfünk tippje: a fánk tésztájába áttört túrót is tehetünk!