A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) támogatói szerződéseit egy hónapon belül meg kell kötni, év végéig pedig a 66 százalékos készültséget el is kell érniük a nyertes pályázóknak - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) regionális fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Békéscsabán.
Oláh Gábor a Békés megyei TOP Információs Nap keretében tartott sajtótájékoztatón kifejtette: idén valamennyi TOP-os pályázat esetén szeretnék megkötni a támogatási szerződést, így reményeik szerint 2020-ig, az uniós pénzügyi ciklus végéig valamennyi nyertes projekt kivitelezése befejeződhet, átadhatják azokat, és az Európai Bizottsággal is megtörténhet az elszámolás.
Hozzátette: a projekteket a kormányhivatalok is kiemeltként fogják kezelni, így az engedélyeztetési eljárások várakozási idő nélkül lezajlanak majd. Rákossy Balázs, az NGM európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára elmondta, a TOP-ban összesen 1300 milliárd forintnyi "pénzügyi eszköz" áll rendelkezésre, amelyből Békés megye 2014-2020 között 57,94 milliárd forinttal részesül. Az összeg 60 százalékát gazdaságfejlesztésre kell fordítani - tette hozzá.
Az államtitkár fontos újításnak nevezte, hogy az önkormányzatok a támogatói szerződések megkötésétől az elnyert összeg 100 százalékát megkapják, így nem léphetnek fel a projektek kivitelezése során likviditási problémák.
Békés megyében korábban közel nyolcmilliárd forint értékben születtek nyertes TOP-pályázatok, a múlt héten pedig összesen 18,3 milliárd forint értékű nyertes pályázatról született döntés - emlékeztetett Zalai Mihály, a Békés Megyei Közgyűlés elnöke. Hozzátette: 8,3 milliárd forint értékben 51 pályázat jelenleg elbírálás alatt áll, és a közeljövőben újabb 24 milliárd forintnyi fejlesztési forrásra lehet pályázni.
Dancsó József, a TOP esetében a közreműködő szervezeti feladatokat ellátó Magyar Államkincstár (MÁK) elnöke elmondta, azért szervezték az Információs Napot, mert "feszített az ütem", az önkormányzatoknak pontos jogi, gazdasági, műszaki ismeretekkel kell rendelkezniük, hogy megvalósulhassanak a kitűzött célok, ehhez nyújt segítséget a MÁK. Vantara Gyula (Fidesz-KDNP) megyei fejlesztési biztos közölte, a pályázati igények előzetes felmérése során azokat az elképzeléseket részesítették előnyben, amelyek az önkormányzatok számára kiadáscsökkentéssel vagy bevételnöveléssel járnak, illetve amelyek munkahelyeket teremtenek vagy azok megtartásához járulnak hozzá.
Forrás: MTI