A populációcsökkenés hátterében valószínűleg az alacsony szaporodási ráták állnak, aminek lehetséges okai közé tartoznak az állatok élőhelyeit érintő mezőgazdasági és ipari fejlesztések, a fényszennyezés és a globális felmelegedés is - írja a BBC.
A jelentés szerint a mezei hörcsögök populációja 75 százalékkal csökkent az utóbbi időkben a franciaországi Elzász régiójában, Németországban és egész Kelet-Európában, mert a nőstények egyre kevesebb utódot hoznak világra.
A XX. században általában egy nőstény mezei hörcsögnek évente 20 kicsinye született, ez a szám mostanra 5-6-ra csökkent vissza. A szakértők szerint ha nem védjük meg őket, a faj 30 éven belül kipusztulhat a Földről.
Magyarországon az alföldeken, mezőgazdaságilag művelt területeken fordul elő. A szervezet csütörtökön közzétett legfrissebb adatai szerint a vizsgált több mint 120 ezer fajból 32 441-et fenyeget a kihalás – olvasható a Genf melletti Gland-ban működő IUCN honlapján.
A Madagaszkáron honos 107 makifajból jelenleg 103 tartozik a fenyegetett, közülük 33 a súlyosan veszélyeztetett fajok közé. A makik pusztulásáért elsősorban a kelet-afrikai szigetországban zajló erdőirtás és vadászat a felelős.
A súlyosan veszélyeztetett makifajok közé került a világ legkisebb főemlőseként számon tartott Microcebus berthae is, amely mindössze 10 centiméteres.
Forrás: sokszinuvidek.24.hu