270 milliárd forint készpénz tűnt el Magyarországról

2023. május 2. 06:26 | behir.hu

Ennyivel lett kevesebb a forgalomban lévő készpénz állománya három hónap alatt a tavaly decemberi csúcshoz képest, ám trendfordulóról még korai beszélni a jegybank szerint. Pedig jóval gazdaságosabb lenne, ha kevesebb készpénz forogna, ám a magyar monetáris kultúra nem így van kalkulálva, itthon még nagyon sokáig a többség készpénzt fog használni.

– Évente jelentős, több százmilliárd forintos költséget jelent Magyarországnak, az államnak és a háztartásoknak egyaránt, hogy fenntartsuk a készpénzes fizetést. A forgalomban lévő állomány lefaragása ezért mindenképp hasznos volna, és az elmúlt hónapokban, úgy tűnik, elindult egy pozitív változás, a decemberi rekordról csökkent a készpénzmennyiség, ám egyelőre korai lenne fordulatról beszélni – írta a Világgazdaság.

A készpénzállomány a koronavírus-járvány első hulláma okozta pánikkal kezdett ugrásszerűen növekedni itthon: rövid idő alatt sok ügyfél döntött úgy, hogy inkább kiveszi az addig bankban tartott pénzét. 2020 augusztusára a Magyar Nemzeti Bank (MNB) forgalomban lévő készpénzállománya átlépte a 7 ezermilliárd forintos küszöböt, a növekedés pedig még tovább fokozódott. A tavaly év eleji kifizetések (családok szja-visszatérítése, fegyverpénz stb.) és az ukrajnai háború okozta bizonytalanság újabb hatalmas ugrást eredményeztek, egyetlen hónap alatt több mint 400 milliárd forint készpénz jelent meg az országban. Az állomány ezután már jóval lassabb ütemben növekedett, és tavaly decemberben elérte csúcsát: 8411 milliárd forintnyi bankjegy még sosem volt forgalomban Magyarországon. Az állomány azóta csökkenésnek indult, márciusra elérte a 8142 milliárd forintot, azaz mindössze három hónap alatt 269 milliárd forintnyi készpénz „vált köddé” itthon, amire eddig szintén nem volt példa.

– Az elmúlt időszakban a reáljövedelem csökkenése, illetve a kamatkörnyezet s ezzel összefüggésben a hozamok növekedése egyaránt hozzájárult a készpénzkereslet mérséklődéséhez. E folyamatok eredményeként a készpénzállomány értéke a 8100–8250 milliárd forint közötti sávban stagnált az elmúlt hónapokban. Fontos kiemelni, hogy a kamatkörnyezet kedvezőtlenné válásának hatására 2022 második fél évétől a kereskedelmi bankok jelentősen racionalizálták az általuk tartott készpénzmennyiséget, ami szintén a forgalomban levő készpénzállomány csökkenésének irányába hatott – írta a jegybank a Világgazdaságnak. Ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet, hogy ezt a csökkenést több szempontból is érdemes reálisan megítélni, azaz még korai lenne trendfordulóról beszélni.  

A jegybank adatai szerint az egy tranzakcióra jutó készpénzfelvételek értéke folyamatosan emelkedik, ami pedig a lakosság stabil készpénzkeresletéről árulkodik.

Forrás: VG

FEL