Egy településen ahány lakóingatlan-típust tudunk elkülöníteni, annyi átlagárról beszélhetünk. Békéscsabán a leggyakrabban előforduló típusok közé a családi házakat, téglalakásokat és panellakásokat sorolhatjuk. Így tehát 3 féle átlagárat különíthetünk el.
A legolcsóbb kategória a családi házaké. Békéscsabán idén szeptemberben egy ház átlagos négyzetméter ára 230 ezer forint volt. Ennek alapján 25 millió forint egy több mint 100 m2 alapterületű házra volt elegendő.
A csabai lakáspiacon már sokkal kevesebb négyzetmétert kaphatunk ugyanazért a pénzért. Egészen pontosan – a szeptemberi 280-290 ezer Ft/m2 átlagárakat véve – a 25 milliós büdzsé egy 90 m2-es panellakásra vagy egy 80 m2-es téglalakásra futotta.
A Békés megyeszékhelyén eladó sorban lévő házak és lakások között idén tovább fokozódott az árkülönbség. Az év elején átlag 40-50 ezer Ft/m2-rel voltak drágábbak a lakások, az év vége felé viszont ez már 50-60 ezer Ft/m2-re volt tehető. A még befektetés előtt állóknak érdemes tisztában lenniük azzal, hogy az egyre nyitottabb ár-olló annak a következménye, hogy Békéscsabán a lakások kínálati átlagára gyorsabb ütemben drágult a családi házakéval szemben. Ez azt jelenti, hogy befektetés esetén egy lakásvásárlással és annak eladásával nagyobb haszonra tehetünk szert.
Egy gyulai lakásért Békésen hármat is kaphatunk
Az ingatlantípuson felül számos tényező befolyásolja még a vételárat, ilyen például a lokáció. Nagyon fontos szempont, hogy melyik településen és annak melyik részében helyezkedik el az ingatlan. A nagyobb lakossággal rendelkező belvárosokban általában többet kérnek el, mint a vidéki települések peremein.
Például nagy az árbeli differencia Gyula és Békés ingatlanpiaci árai között. Míg a gyulai házak szeptemberi átlagára 270 ezer Ft/m2 volt, addig a békésieké ennél csaknem 200 ezer Ft/m2-rel kevesebb. Így 25 millió forint Gyulán egy 90 m2 alapterületű családi házra elegendő, Békésen pedig ennek több mint a háromszorosára.
Az ingatlannet.hu a Békéscsabán és Orosházán eladó házakat is bevonta a képeltbe. Ennek alapján pedig 25 millió forint:
- Gyulán 90 m2-t
- Békéscsabán 110 m2-t,
- Orosházán 160 m2-t,
- Békésen 310 m2-t ért idén szeptemberben.
Sokaknak kell a lakáshitel
Ilyen magas ingatlanárak mellett bizony sokaknak, sőt egyre több embernek van szüksége lakáshitel felvételére. Az ide év első kilenc hónapját nézve a lakáshitel-szerződések már túlnőtték a tavalyi egész éves 928,2 milliárd forintot. A 2020-as év azonos időszakához viszonyítva ez 40 százalékos ugrást jelent.
A babaváró hitel tekintetében viszont úgy tűnik befejeződött az 50 milliárd feletti kihelyezések kora, hiszen hiába a 4,6 milliárdos havi emelkedés, szeptemberben 48 milliárd forint alatt maradt a szerződéses összeg – adta közre a vg.hu.