25 éves a Vakok és Gyengénlátók Békés Megyei Egyesületének Gyulai Kubja

2017. szeptember 17. 16:40 | behir.hu

Fennállásának huszonötödik évfordulóját ünnepelte szeptember 16-án a Vakok és Gyengénlátók Békés Megyei Egyesületének Gyulai Kubja. Az évforduló alkalmából szervezett összejövetelen segédeszköz-bemutatót is tartottak a tagoknak.

A több mint 560 tagot számláló megyei egyesülethez négy körzet tartozik: az orosházi, a békéscsabai, a szeghalmi és a gyulai – mondta el a Gyulai Hírlapnak Ábrahám Györgyné, a fürdővárosi terület csoportvezetője. A 116 tagú gyulai körzet Sarkadot, Sarkadkeresztúrt, Gesztet, Dobozt, Eleket, Méhkeréket, Kötegyánt, Újkígyóst és Szabadkígyóst is magába foglalja.

A csoport havi rendszerességgel gyűlik össze klubhelyiségében, emellett kirándulásokat és kulturális programokat is szerveznek a sorstársaknak – ismertette a szervezet vezetője. Hozzátette, a klubtagok akár jogi kérdésekben is tanácsot kérhetnek, és a legújabb segédeszközökről is informálódhatnak összejöveteleiken.

 

Egyre többen használnak beszélő eszközöket

 

– Majdnem kétszáz évvel ezelőtt született meg a Braille-írás, a fehér botot pedig százötven évvel ezelőtt találták fel. Azokban az időkben nem állt rendelkezésre más segédeszköz, ma azonban számos találmány könnyíti meg a vakok és a gyengénlátók mindennapjait – fogalmazott Ábrahám Györgyné.

Elmondta, egyre többen használnak beszélő eszközöket: konyhai és személymérleget, láz-, vérnyomás- vagy vércukormérőt. A praktikus tárgyak mellett a számítógép beszélő programja is nagy segítséget jelent, főként azoknak, akik tanulnak – fűzte hozzá.

Jelenleg az elektromos nagyítóra és a fehér botra kérhető tb-támogatás, a többi eszközre a szaküzletek adnak kedvezményt a megyei egyesületek tagjainak – fejtette ki kérdésünkre a csoportvezető. Vakvezető kutyát ingyen kaphatnak a látássérültek, az ebeket azonban elő kell jegyeztetni.

 

A legfontosabb az elfogadás 

 

Ábrahám Györgyné kiemelte: a legfontosabb, hogy a fogyatékkal élők elfogadják önmagukat, amiben sokat segíthet a társadalom pozitív hozzáállása. Ezt szeretnék elősegíteni érzékenyítő programjaikkal, melyeket iskolásoknak és óvodásoknak szerveznek.

Fazekas Géza már a kezdetekkor bekapcsolódott a gyulai klub életébe. A Gyulai Hírlapnak felidézte: a közösséget Kiss István és Dohyné Demkó Izabella kezdte el szervezni. Az 1992-ben létrehozott csoport alapító tagja volt Adorján Lajosné, Alberti Jánosné, Bukvay Károlyné, Dohyné Demkó Izabella, Kovács Mihály, Tar Lajos és Tóth Éva Gizella. Mint mondta, szeretnék, ha fiatalodna a tagságuk, jelenleg ugyanis elsősorban az idősebb korosztály vesz részt klubfoglalkozásaikon.

A Civil Szolgáltató Központban megtartott jubileumi rendezvényen Alt Norbert alpolgármester köszöntötte a jelenlévőket. Beszédében hangsúlyozta: a szervezet komoly partnere a városnak. Emlékeztetett arra, hogy idén az egyesület is részt vett a Sérült Fiatalok Megyei Találkozójának megszervezésében.

Bejelentette, a fürdővárosi önkormányzat nemrégiben 400 millió forintot nyert el civil közösségek, klubok, szolgáltatások támogatására. Az összegből többek között egy fejlesztő, rehabilitációs központot szeretnének létrehozni a Béke sugárúton.

Forrás: Gyulai Hírlap/Súr Enikő

További programok »

Gyula

A könyv az egyik legkeresettebb karácsonyi ajándék

Karácsonykor sokan ajándékoznak könyvet szeretteiknek. Ilyenkor az ünnephez kapcsolódó kiadványok, szakácskönyvek, romantikus regények a legnépszerűbbek. Az idei év slágerei pedig az éldekorált könyvek, amelyek az olvasás mellett esztétikai élményt is nyújtanak.
2024. december 20. 08:27
FEL