A vasárnapi megemlékezés a Békés Megyei Kormányhivatalt vezető főispán beszédével kezdődött, amelyben elmondta: Fekete Pál egy olyan bölcs ember volt, aki mindössze 27 esztendősen lett a Békés megyei forradalmi bizottság elnöke. Takács Árpád úgy fogalmazott: a békéscsabaiak sokat köszönhetnek Pali bácsinak.
– Főként azt, hogy itt élhetünk, hiszen a diplomáciai érzékének és bátorságának köszönhető az, hogy a megtorlást követő időszakban nem volt tömeges vérontás a térségben – fogalmazott a főispán.
– Tisztelet és hála, az öröksége mindannyiunkat kötelez. Fekete Pál az az ember, aki 1956-ról azt mondta, hogy ez a lelkiismeret forradalma volt, ez az, ami nekünk iránytűként kell szolgáljon – fogalmazott. Emlékeztetett: a mai szabadságunk az 56-os forradalom és szabadságharcból sarjad.
Az eseményen a Békéscsabai Jókai Színház társulata ünnepi műsorral tisztelgett a város júliusban elhunyt 56-os hőse, Fekete Pál emléke előtt, valamint mindazokra, akik életüket adták a magyar hazáért.
– A múltunkra mindig emlékeznünk kell. 1956 egy olyan időpontja a magyar történelemnek, amikor a magyar nép, nemzet kiállt az önrendelkezési jogáért és megmutatta a szabadság vágyát. A nemzet megmutatta a haza iránti elkötelezettségét és azt, hogy az elnyomás iránti küzdelemben milyen ereje van – emelte ki a térség országgyűlési képviselője, Herczeg Tamás.
Az ünnepi műsort követően a megjelentek átvonultak a Nagy Imre térre, ahol a Magyar Honvédség 2. vitéz Vattay Antal Területvédelmi Ezred 101. Fekete Imre Területvédelmi Zászlóalj kíséretében megkoszorúzták a mártírhalált halt miniszterelnök szobrát, majd az esemény zárásaként elhelyezték az emlékezés mécsecseit.
– Október 23-a az ünnepe annak a bátorságnak, annak a hazáért való feltétel nélküli odaadásnak, amit 66 évvel ezelőtt a forradalmárok tanúsítottak mind Budapesten, mind Békéscsabán. A megyeszékhelyen külön meg kell emlékeznünk Fekete Pálról, aki élére állt a forradalmi tanácsnak – mondta Varga Tamás, a város alpolgármestere.