Steigervald Krisztián író könyvei a generációk harcáról szólnak. Az egymás iránti megértésről, tiszteletről, a mindennapok nagy csatáiról, hogy hogyan vívjuk ki magunknak a megérdemelt figyelmet. Az író mesél arról is, hogy a technológiai és kulturális események hatására hogyan változtunk meg az utóbbi évek alatt: a tudás, a lelki gazdagság helyett most a kinézet, a küllem lett fontos, pedig a megértés lenne a legfontosabb.
Az előadást Medvecki Réka trainer, coach és Jámbor Fruzsina szociológus tartotta, a két szakember az est során érdekesebbnél érdekesebb információkat közölt a társadalomban együtt élő generációk közötti különbségekről.
– A valóságnak a kommunikációban több dimenziója is van – emelte ki Medvecki Réka rögtön az esemény elején, gondolva a generációk egymás közti párbeszédére és az abban fellelhető ellentétekre. Nem jobb, nem rosszabb, csak más és mint ilyen, speciálisan kezelendő.
Ma már egy generációváltáshoz 15 év is elég, 50 éve ez még 25, 100 éve 35 év volt. Emellett a nyugdíjkorhatár is egyre jobban kitolódik, minden összejátszik tehát annak érdekében, hogyha lehet, még nagyobb szakadékok legyenek az egyes nemzedékek között – tette hozzá Medvecki.
– Az agyunk az egyetlen olyan szervünk, amely születésünk után is folyamatos változáson megy át és nem csak velünk együtt nő. Működésében, kapacitásában, képességében is mind-mind változást mutat az életkor előrehaladtával. 7 éves korunkban már önálló döntéseket hozunk, 12 évesen már logikusan gondolkodunk, 23 évesen pedig az agyi kapacitásunk eléri maximális határát, innentől csak lefelé vezet az út – mondta el némi iróniával Jámbor Fruzsina.
Gondoljunk csak bele: egy mai 15 éves, akinek még mind a 86 milliárd agysejtje megvan, végig pörgetve az aktuális közösségi média felületet, ezerszer több információt kap és dolgoz fel, mintegy egy hatvanas éveiben járó nagymama a Columbo aktuális részének megtekintése közben. Óriási a különbség, de végre itt a kulcs is a megoldáshoz, hiszen nem megváltoztatnunk kell egymást, hanem sokkal inkább megérteni, elfogadni, ahhoz, hogy együttműködni és egymás értékeit élvezni tudjuk.