Zsuzsa az egyetlen női biztonsági igazgató az NB II-ben

2020. december 29. 14:21 | Such Tamás

Már pici korában, a ’80-as évek végén Előre meccsekre járt az édesapjával, Haba Lászlóval. A derbi végére mindig teli volt szotyihéjjal a haja, mert akkoriban tizen-ezeren jártak a Kórház utcai stadionba. A papája a ’90-es években egy biztonsági céget alapított, amelynek két éve Zsuzsa a vezetője.

(Korcsokné Haba Zsuzsával való ismeretségem bő másfél évtizedes, ezért tegeződünk.)

 

– Édesapád mivel foglalkozott a cég alapítása előtt?

– Rendőr, majd rendész volt és bő 25 éve a saját nevén alapította meg a vállalkozását. Ő lett a Békéscsaba 1912 Előre biztonsági szolgálatának a vezetője. A cég ma már Haba és Haba néven működik.

 

– Szereted a focit?

 – 12 évig atletizáltam, utána fociztam egy kicsit. Munka közben azonban nem sok időm van nézni a meccseket. Egyébként, ha a férjem egy tévéközvetítést néz, akkor is leginkább azt figyelem, hogy miképp biztosítják a mérkőzést.

 

– Egy nemzetközi találkozón is látsz hibákat?

– Persze. Volt, hogy az egyik olasz meccsen elkezdett esni az eső és sokan kinyitották az ernyőiket, miközben azokat be sem lehetett volna vinni.

 

Korcsokné Haba Zsuzsa – Fotó: behir.hu/Such Tamás

Az a szép, zöld gyep… – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

– Én körülbelül a kétezres évek közepe óta ismerlek. Egyből feltűntél a sok fószer közt.

– 2000 őszén kezdtem hátul, a piszoárnál, később az egyik hazai kapu beléptetéséért feleltem. 2004-ben letettem a vagyonőri vizsgát és apu hamarosan kinevezett a helyettesének… az utóbbi időben én vezetem a céget – egyedüli női biztonsági igazgató vagyok az NB II-ben.

 

– A kollégák könnyen elfogadtak?

– Szinte együtt nőttünk fel. Aputól az egyik fontos dolog, amit megtanultam, hogy akkor fog a csapatom velem együtt mozogni, ha nem azt mondom nekik, hogy „Menjetek!”, hanem azt, hogy „Gyertek utánam!” Ha azt látják, hogy te is dolgozol, akkor senki sem veszi félvállról a munkát.

– Megesik, hogy az asztalra csapsz?

– Inkább elmondom, hogy mi lehet a baj.

 

– Nem unalmas egész idő alatt egy helyben állni?

– Ahhoz képest, hogy nem szeretem a tömeget… Ilyenkor azonban mindig kattan egyet az agyam: mosolygok, beszélgetek, ráadásul a csapat alapemberei közel 20 éve dolgoznak velem. Ezek a zártkapus meccsek a halálom, lassabban telik az idő, de ilyenkor is kell biztosítani – minden bejáratot őrzünk.

 

– A szurkolók nem szedik szét a vaskaput?

– Egyszer-kétszer néhány idős ember be szeretett volna jönni; persze nem lehetett. Majd megkérdezték, hogy mennyi az eredmény, és elmentek.

 

Korcsokné Haba Zsuzsa – Fotó: behir.hu/Such Tamás

A gyep zöld, de a szív mindig lila – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

– Nyilván akad más dolgotok is.

– Noha a pályán a játékvezető az úr, de ha nem bír a játékosokkal, akkor be kell menni. Amellett nemcsak a focisták testi épségéért, hanem a létesítmény vagyontárgyaiért is felelősek vagyunk. De figyelni kell a „csöndes” lelátót is, mert például bármikor rosszul lehet valaki vagy baleset érheti. Ezért van az, hogy a jegyeket mindig meg kell őrizni, mert ha bármilyen baleset ér, csak a belépő ellenében lehet intézkedni a biztosító társaságoknál.

 

– A Fradi meccsek még mindig olyan vadak, mint valaha?

– Mostanában Budapestről nem nagyon jönnek. Nincs már az, mint régen, hogy a mellényeink is megolvadtak a hozzánk vágott pirotechnikai eszközöktől; mi több, a kibelezett mobiltelefonokat is dobáltak hozzánk. Azt látom, hogy a szurkolók is el vannak nyomva, már nem lehet egy jót „anyázni” sem.

 

– Működik a gondolattrendőrség?

– Ha rendbontás van, akkor elsőként a klubbot büntetik meg. Miközben sokan azért jönnek el otthonról, hogy kiengedjék a gőzt.

 

 – Hány helyen dolgoztok?

– Békéscsabai NB II-es focicsapaton kívül idén ősztől a Körösladányi MSK NB III is hozzánk tartozik.

 

Korcsok Nándor (Zulu) – Fotó: behir.hu/Such Tamás

Korcsok Nándi (Zulu) céloz – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

– Mindhárom fiad vízipólózik. Nagyon kemény logisztikai meló van mögötted, hogy megszervezd az időbeosztásukat. Hogyhogy nem lettek focisták?

– A két nagyobb, Peti kungfuzott és néptáncolt, Nándi (Zulu) először néptáncolt és focizott, de nagyon elmentek a délutánjaik. Kiderült, hogy Peti asztmás, elvittük vízilabdázni a Csabai Csirkefogókhoz és két év alatt kigyógyult belőle. Közben Zulu is kedvet kapott a pólóhoz, utána jött Krisztián, akinél szóba sem jöhetett más sport. Az édesapjuk futballozik; persze közös erővel oldjuk meg a fiúk „szállítását” az edzésekre.

 

– 10 évvel ezelőtt megnyerted a Miss Security versenyt.

– Zulu 2009 nyarán született. Amikor már 9 hónapos volt – ő már zsinórban a második gyerkőc volt, akivel otthon voltam –, ki akartam mozdulni a komfortzónámból, így jelentkeztem a versenyre.

 

– És behúztad az aranyat.  

(mosolyog)

 

Korcsokné Haba Zsuzsa – Fotó: behir.hu/Such Tamás

További programok »

Itthon

Agrárminisztérium: Közös kötelesség az erdők fenntartása

Magyarország elkötelezett az érzékeny erdei ökoszisztémák megőrzésében és hosszú távú fenntartásában - jelentette ki Nagy István agrárminiszter a FAO Erdészeti Bizottságának (COFO) 27. ülésszakán hétfőn Rómában a szaktárca közleménye szerint.
2024. július 22. 18:53
FEL