Závogyán Magdolna kulturáért felelős államtitkár Kondoros Város Díszpolgára lett

2023. július 19. 15:45 | Vári Bianka

Kondoros várossá nyilvánításának 10. évfordulóján elismeréseket adtak át olyan személyeknek, akik sokat tettek és tesznek a településért. Az ünnepi közgyűlésen elhangzott: példaképek, akikre felnézhetünk, akikből erőt meríthetünk, akikre büszkék lehetünk.

Kondoros Város Önkormányzat Képviselő-testülete a város kulturális fejlődéséért és kiemelkedő közösségszervező önzetlen munkája elismeréséül Kondoros Város Díszpolgára címet adományoz Závogyán Magolna, kultúráért felelős államtitkár részére. Az elsismerést Ribárszki Péter polgármester és Kozsuch Kornél alpolgármester adták át.

– Megtiszteltetés Kondoros Város Díszpolgára elismerésben részesülni. A díszpolgári cím egyrészt megbecsülést jelent, másrészt kötelez – fogalmazott közösségi oldalán Závogyán Magdolna.

fotó: Szeretünk Kondoros

Závogyán Magdolna Szarvason született, általános iskolás éveit Kondoroson töltötte. Gyulai, majd szarvasi középiskolai tanulmányait követően a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola Bölcsészettudományi Karán művelődésszervező és média szakot végzett, majd a Debreceni Egyetemen szerzett művelődési és felnőttképzési menedzser diplomát. Kondoroson a Faluszépítő Baráti Társaság egyesület elnöke, a Kondorosi Szlovák-Magyar Táj- és Alkotóház illetve a Kondorosi Teleház vezetője, majd a Békés Megyei Önkormányzati Hivatal kulturális referense volt. 2012-től a Magyar Művelődési Intézet főigazgatói munkakörének ellátására kapott megbízást, később az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős helyettes államtitkárának kérték fel. 2018-tól ismét a Nemzeti Művelődési Intézet ügyvezetője, amikor is a szervezet új központja felépül Lakitelken. 2023. február 1-től a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkáraként dolgozik.

Kiemelkedő munkásságát Bánffy Miklós-díjjal és a Magyar Érdemrend lovagkereszt polgári tagozat kitüntetéssel ismerték el.

Závogyán Magdolna szakmai munkáját kezdettől meghatározta az a meggyőződés, hogy a közművelődés dinamikáját kizárólag egységes, összefüggő rendszerben lehet fenntartani és fejleszteni. Mindezt átgondolt és következetes koncepció, alapos stratégiai tervezés és azonos értékrenden alapuló szakmai együttműködések bázisán lehetséges és szükséges megvalósítani.

Nem túlzás kijelenteni, hogy nevéhez köthető a magyar közművelődés 2010-től kibontakozó új korszakának megteremtése, a nemzeti hagyományokon alapuló közösségi művelődési szektor elveinek lefektetése, szervezeti kiépítése és országos hálózatának megerősítése.

A Kulturális alapellátás kiterjesztésének kormányzati felelős vezetőjeként bábáskodott az 1997. évi CXL. törvény 2018-ban hatályba lépő, megújult változatának szakmai előkészítésében.

Vezetői gyakorlatában folyamatosan előtérbe helyezi a kultúra társadalomfejlesztő, gazdaságélénkítő szerepének megerősítését. Ennek az elgondolásnak a talaján jött létre a Kulturális Közfoglalkoztatási Program, mely maradandó szerepet játszik a magyar társadalomtörténetben is. Nevéhez fűződnek azok a kezdeményezések, amelyek lenyűgöző eredményekkel büszkélkedhetnek, mint a Pajtaszínház Program, a Kapunyitogató Program, az Újra öltünk, örökítünk Program, a Komatál Program, a Közösségépítő Kultúránk Program a Szakkör vagy a JógyakorlatON. A programok a kistelepülések sokféle eszközzel történő segítését, valamint a jelentős hagyományokkal rendelkező, ám napjainkra jórészt csak az emlékezetben létező közösségek újraszervezését - összességében tehát a települések, helyi közösségek, családok életminőségének javítását szolgálják.

Meggyőződése, hogy a hazai közösségi művelődés újjászervezésének az összefogáson, a közös gondolkodáson és cselekvésen kell alapulnia. Vallja, hogy csak a legmagasabb szakmai és emberi minőséggel szabad beérni – így szolgálva a nemzet, a haza érdekeit, építve reményteli jövőjét.

További programok »

FEL