A pandémia megakasztotta a nyári nagyrendezvények szervezését, előkészítését, így a Gyulai Végvári Napok sem kerül megrendezésre. A gyulai Kerecsényi László Íjász Egyesület kezdeményezésére azonban az eseményen rendszeresen résztvevő hagyományőrzők közül néhányan a városba érkeznek a végvári napok hétvégéjén. Az Erkel Nonprofit Kft. közreműködésével Vitézi vigalom Gyula várában néven tartanak hagyományőrző napokat július 24-26. között. Az esemény természetesen nem az országszerte ismert Gyulai Végvári Napok „pótlására” jött létre, emiatt más az elnevezése és – a résztvevők száma mellett – szűkebb a programkínálata is. A rendezvény vár előtti eseményeit az erődítmény falain belül több új elem egészíti ki – derül ki a Erkel Ferenc Kulturális Központ és Múzeum Nonprofit Kft. közleményéből.
- Sok társunk már év elején szabaddá tette július utolsó hétvégéjét, hogy itt tudjon lenni a Végvári Napokon. Bár a koronavírus miatt az a rendezvény a méretei miatt nem valósulhat meg, úgy gondoltuk, saját szervezésben, kisebb körben összejövünk – indokolta az esemény létrejöttét Lovász Tamás, a házigazda Kerecsényi László Íjász Egyesület elnöke. Hozzátette: a vár vezetése azonnal a kezdeményezés mögé állt, s az összeállított program már közös munka eredménye.
- Természetes volt, hogy segítjük a hagyományőrzők ötletét – ezt már Fekete-Dombi Ildikó, az Erkel Ferenc Nonprofit Kft. kiállítóhelyekért felelős ügyvezető igazgatója említi, aki szerint jól tükrözi a hagyományőrzők a magyar hadtörténelem, illetve a végvári harcok ideje iránti elkötelezettségét, hogy a megváltozott körülmények és feltételek ellenére is Gyulán töltik azt a hétvégéjüket. – Külön köszönet illeti a Végvári Napokat szervező művelődési központ vezetőjét, ügyvezető társamat, Katona Katalint, aki felismerve annak jelentőségét, hogy civil kezdeményezésről van szó, segítette a program kialakítását – tette hozzá.
A július 24-26. közötti háromnapos rendezvényen megjelenik ugyan a Végvári Napok néhány eleme – ilyen például az apródiskola a gyermekeknek, a Hollóének Hungarica Régizene Együttes folyamatos közreműködése, a fegyverbemutatók és kisebb csatát is megjelenítenek a hagyományőrzők –, a szervezők mégis tudatosan kerülték, hogy az ország egyik legismertebb hadijátékát „kicsiben” rendezzék meg. Ennek megfelelően változik például, hogy a várban több tematikus tárlatot is tartanak az erődítmény 1566-os ostromáról, valamint hogy a vár szombaton 19-22 óra között is látogatható lesz. Ennek népszerűségét nem pusztán a csak az esti órákban megtapasztalható különleges hangulat adhatja, hanem azok a programok is, amelyek a több mint 450 évvel ezelőtti eseményeket elevenítik majd fel. Újdonság, hogy a várral szemben álló Almásy-kastély Török tornyában – amely a mai Magyarország egyetlen ma is álló, nem vallási célokat szolgáló török kori épülete – Gyula törökkori emlékeiből egy kamarakiállítást is rendeznek.
A Vitézi vigalom Gyula várában elnevezésű programon a Balassi Bálint bandérium, az Egri Félhold Hagyományőrei, a „Thury-vár vitézei” Hagyományőrző és Sportegyesület, a Pannon Vitézlő Oskola és a Kerecsényi László Íjász Egyesület hagyományőrzői vesznek részt, de kisebb létszámban érkeznek még az ország számos pontjáról is vitézek.
A rendezvény megvalósulásához a Békés Megyei Népművészeti Egyesület is tevékenyen hozzájárult azzal, hogy tagjai bemutatókkal kiegészített kirakodóvásárt tartanak szombaton és vasárnap, emellett népi játékokat is biztosítanak a szervezőknek.
Részletes program:
Július 24. (péntek)
Programok a váron kívül:
17.00-18.00 bepillantás a tábor világába (Várkert)
19.00 vitézi portya (belváros)
20.00 a várkapitány fogadja a vitézeket, díszsortűz a várból (Várkert)
kb. 23.00 Hollóének Hungarica Régizene Együttes (Várkert)
Július 25. (szombat)
Programok a váron kívül:
10.00-21.00 népi ügyességi játékok (Várkert)
10.00-11.00 apródiskola (Várkert)
11.00-12.00 spanyol tercio bemutató (Várkert)
15.00-21.00 középkori piactér – mesterség bemutató (Várkert)
11.00 Hollóének Hungarica Régizene Együttes (Várfürdő)
15.00 vitézi portya (Várfürdő)
Hollóének Hungarica Régizene Együttes (Várfürdő)
17.00 rajtaütés (csata)
19.00 vitézi portya, majd
hajdútáncok a Hollóének Hungarica Régizene Együttessel (belváros)
Programok a várban:
folyamatosan garantált programok (solymászbemutató, lúdtollal írás, korhű ruhába öltözés, kovácsműhely)
10.30, 13.30, 17.30 interaktív előadás a 1566-os ostromról
11.30, 15.00, 16.00 fegyverbemutató a hagyományőrzők közreműködésével
Részvétel a vár aktuális jegyáraival.
19.00-22.00 fegyverbemutató, a 16. századi vár részeinek felfedezése a toronyból
21.00 Hollóének Hungarica Régizene Együttes
Az esti programokra külön belépőjegy váltása szükséges!
Jegyárak:
az egész napra: 3000 Ft/fő (teljes árú) és 2000 Ft/fő (kedvezményes)
csak estére: 1500 ft/fő (teljes árú) és 1000 Ft/fő (kedvezményes)
Július 26. (vasárnap)
Programok a váron kívül:
10.00-19.00 népi ügyességi játékok (Várkert)
10.00-11.00 apródiskola (Várkert)
11.00-12.00 spanyol tercio bemutató (Várkert)
15.00-19.00 középkori piactér – mesterség bemutató (Várkert)
11.00 vitézi portya, majd
hajdútáncok a Hollóének Hungarica Régizene Együttessel (Várfürdő)
Programok a várban:
folyamatosan garantált programok (solymászbemutató, lúdtollal írás, korhű ruhába öltözés, kovácsműhely)
10.30, 13.30 interaktív előadás a 1566-os ostromról
11.30, 15.00 fegyverbemutató a hagyományőrzők közreműködésével
Részvétel a vár aktuális jegyáraival.
Július 24-26. (péntek-vasárnap)
Kastély, Török torony
13.00-19.00 Gyula törökkori emlékei – kamarakiállítás