Ha ősz, akkor gesztenye! Kisgyerekesek gyűjtik, kreatívok alkotnak belőle, a lelkes lakásdekorálók pedig hangulatos szobadísznek használják a gesztenye vad fajtáját. A parkjainkban gyakran fellelhető vadgesztenyét azonban semmiképpen nem szabad összekeverni a szelídgesztenyével, amely – bár külsőleg hasonlít – nem közeli rokona a vadgesztenyének.
Melyiket fogyasszuk?
Sütni és püré formában fogyasztani a szelídgesztenyét vagy más néven édes gesztenyét szokás – és érdemes is. A konyhában a vadgesztenyének nincsen helye, mivel termése mérgező.
A szelídgesztenyének magas az ásványianyag-, energia- és rosttartalma, rendkívül sok szénhidrátot, azon belül pedig 17-25 % keményítőt tartalmaz. Zsiradékot a gesztenye csak nagyon kis mennyiségben tartalmaz, koleszterint pedig egyáltalán nem.
Vitaminok közül leginkább C-vitamint, E- és B1-, B2- és B6-vitamint, némi niacint és pantoténsav található benne. Az ásványi anyagok közül a kálium, foszfor, kalcium, magnézium, nyomelemek közül pedig a vas, cink, mangán és a réz lelhető fel jelentősebb mennyiségben.
A gesztenye hatóanyagai révén élénkít, csökkenti a vérszegénységet, segít a kimerült állapot megszüntetésén, hiszen feltölt energiával. Friss érzetet ad, vitalizál.
Mire jó még?
A magas rosttartalom miatt nem csak a hamar kialakuló telítettségérzés miatt jó gesztenyét fogyasztani. A gesztenye segíti a bélműködést, javul az emésztés, csökken az étvágy és javul a szervezet inzulintermelése is. Ez utóbbinak köszönhetően csökken az esélye egyes szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának is. Nyersen lereszelve alkalmazhatjuk hasmenés ellen.
Leveléből, gyümölcséből készült főzettel enyhíthető a köhögés, valamint tüdőproblémák ellenszereként is használható. Teáját különböző légzőszervi megbetegedéseknél, hurutos köhögés esetén, asztma és hörghurut gyógyítására isszák. Hatóanyagainak köszönhetően remek köptető hatással is rendelkezik. Hatásos reuma ellen is, valamint hátfájás, ízületi merevség ellen is bevethető.
Külsőleg használhatjuk trombózis, visszér, nehézlábérzés esetén. Csökkenti a narancsbőrt, valamint a kéregből nyert eszkulin a fényvédő krémekben is gyakori alkotórész. Fekélyek és bőrbetegségek kezelésére, aranyér ellen pedig ülőfürdőként alkalmazható.
A gesztenye a hajra is jó hatással lehet. Régen a gesztenye leveléből főzött teát tettek a nők a hajukra, vagy akár csak a levelet magát dörzsölték hozzá alaposan a hajukhoz a kívánt színárnyalat eléréséhez. Manapság elég gesztenye tartalmú sampont és balzsamot választani azoknak, akik barna hajuknak egy gesztenyés árnyalatot szeretnének.
Forrás: sokszinuvidek.24.hu