Virágzik a szártalan csüdfű a Csanádi pusztákon

2020. május 20. 06:25 | behir.hu

A Körös-Maros Nemzeti Park Csanádi puszták részterületének legdélebbi pusztafoltján, a Királyhegyesi-pusztán a szakemberek még 2010-ben találtak egy szártalan csüdfű állományt, amely gyönyörűen pompázik. Ez a nemzeti park egyik legritkább védett növénye – írja a kmnp.nemzetipark.gov.hu.

A korábbi irodalmi adatok szerint a Dél-Tiszántúlon nem volt előfordulási pontja. Ezen kívül a Tiszántúlon jelenleg egy ismert, néhány töves állománya él Abádszalók határában. Magyarország területén az Északi-középhegységben, és a Dunántúli-középhegységben, a Mezőföldön és a Duna-Tisza közén élnek állományai. Hazánkban kötött talajon továbbá homoki réteken és legelőkön, löszpuszta-gyepekben, ritkán mészkősztyepp-réteken fordul elő.
 
A növény a pillangósvirágúak közé tartozik, virágzata és levelei a földön ülnek, innen kapta a növény a nevét. Szárnyasan összetett leveleinek hossza a 15-20 cm-t is eléri, melyeken a levélkék 1-2 cm-esek és sűrűn bozontos szőrzetűek. Virágzatában a virágok 3 cm-es nagyságúak és élénksárgák, sűrű csomókban ülnek a földön, a levelek tövében.
 
Nálunk szikes élőhelyeken – bárányparéjos vakszikesek, ürmös szikes puszták és szikes mocsarak közé ékelődő kicsiny löszpuszta-gyepben – található meg az állománya. Ez a löszhát a környezetében lévő szikesekből 30 cm-re „magasodik” ki. Az állomány nagyságát jelenleg 100 tő körülire lehet becsülni. Az élőhelyéül szolgáló gyep rendkívül fajgazdag, megtalálható még itt a szintén védett gumós macskahere, a pusztai meténg és a közelben a tavaszi hérics is.
 
Forrás: kmnp.nemzetipark.gov.hu

További programok »

Itthon

Mutasd a ruhád, megmondom... hogyan hasznosítsd újra!

A mai világban már napi téma a fenntarthatóság, de a ruhaipar még nem tartozik a legfenntarthatóbb iparágak közé. Mengyán Eszter a Békés Megyei Könyvtárban tartott foglalkozásán olyan módszereket, lehetőséget mutatott meg az érdeklődőknek, amelyek klímasemleges alternatíváknak nevezhetők.
08:06
FEL