Megkezdődött az ellési szezon a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság állattartó telepein. Kardoskút-Sóstón november 2-án, Montág-pusztán november 4-én jött világra az első kisborjú.
Igazgatóságunk két telepén mintegy 600 olyan nőivarú egyed (tehén illetve tenyészüsző) van, amelyektől utódokra számíthatunk. Az ellési időszak várhatóan egészen jövő tavaszig tart majd, de a legtöbb borjú általában már november-decemberben megszületik.
A sóstói telepen eddig hét kisborjú jött a világra, 5 üsző és két bika. További 38 egyeden mutatkoznak az ellés jelei, ezért őket már nem hajtjuk ki a többiekkel a legelőkre. Montág-pusztai telepünkön eddig három borjú született, két üsző és egy bika. Itt 272 tehén és 35 tenyészüsző van, azaz összesen 307 egyedtől remélhetünk szaporulatot. Közülük huszonöt már közelellős, tehát egy-két héten belül újabb borjak várhatók.
Az újszülött borjak néhány napon belül egyedi jelölést (krotáliát és tetoválást) kapnak. Három-négyhetes kortól „borjú óvodába” kerülnek, ahol több tehén és borjaik vannak együtt. Általában féléves korukig szopnak, de közben már jó minőségű lucernaszénát és kukoricadarát is kapnak.
A szürkemarhák könnyen ellenek, emberi segítségre ritkán van szükségük. Ez egyébként fajtakövetelmény is, a nehéz ellés fajtakizáró ok. A kisborjak 15-20 kilogramm testtömeggel jönnek a világra és gyorsan talpra is állnak. A betegségekkel szemben nagyon ellenállóak. Először még pirók színűek, azaz rozsdabarnásak, csak 3-4 hónapos korukra válnak szürkévé.
Forrás:Kmnp