Hazánkban a lakosság mintegy 10 százaléka, azaz becslések szerint legalább 700 ezer fő szenved az idült vesebetegség valamely szakaszában. A vese központi szerepére hívja fel a figyelmet a vese világnapja, melyet magyar kezdeményezésre, minden év márciusának második csütörtökén jegyzünk. A világnap célja, hogy e fontos szervünk szerepének hangsúlyozásával világszerte csökkenjen a vesebetegségek és a hozzá társuló szövődmények gyakorisága, súlyossága.
Kovács Krisztiánnál 20 éve diagnosztizálták a betegséget, azóta minden második napját a dialízisközpontban tölti. Azt mondja, kezdetben mind fizikailag, mind lelkileg megviselték a kezelések, de mára már megtanult a betegséggel együtt élni.
- Gyakorlatilag a húsz év alatt minden másnap elfoglaltsággal jár ez a kezelés. Minden alaklom 4-4,5 óra. A 20 év alatt volt három vesetranszplantációm, amit sajnos a szervezetem nem fogadott be - fogalmazott kérdésünkre.
A krónikus vesebetegek száma folyamatosan növekszik, köszönhetően elsősorban az elhízás, a cukorbetegség, valamint a magas vérnyomás járványszerű terjedésének. Békés megye sem kivétel ez alól, az orosházi, a gyulai, valamint a békéscsabai vesegondozóban mintegy 2500 beteget kezelnek. A vesepótló kezelések közül kizárólag az átültetés jelenti az igazi rehabilitációt.
– Nagyon régen foglalkozom már a vesebetegekkel. A 70-es évektől kezdődően Békés megyében 86’ óta van művese kezelés. 1986 óta 286 beteg jutott el a veseátültetéshez. Sajnos ezek közül már nem él mindenki. De pillanatnyilag működő vesével 150 beteg él a megyében – tudtuk meg dr. Tóth Eszter nefrológus főorvostól.
A vese világnapján országszerte tartottak figyelemfelhívó programokat. A Békés Megyei Központi Kórházban tudományos ülésen értekeztek a szakemberek, melynek központi témája a vesebetegség és az elhízás volt.
– Az elhízás és a szokványos vesebetegségek között nagyon szoros kapcsolat van, amely bizonyos szinten, egy molekuláris szinten megnyilvánuló kapcsolat. Minden szerv összefügg egymással. Például az elhízás gyakoribbá teszi a cukorbetegséget, a magas vérnyomást és ugyanígy a vesebetegséget is – árulta el dr. Márk László Phd c. egyetemi docens.
A szakemberek ennél a betegségnél is elsősorban a megelőzésre hívják fel a figyelmet. Fontos a rendszeres sport, az egészséges táplálkozás, a megfelelő folyadékbevitel, valamint a rendszeres szűrések.