– Miért fontos az Békéscsaba és intézményei számára, hogy ne csak egy napon, hanem egy egész héten keresztül ünnepeljék a magyar kultúrát?
– Önmagában egy jeles nap fontos azért, hogy az adott személyről, vagy eseményről kiemelten emlékezzünk, egy picit így nagyobb fókuszt kapjon – jelen esetben a Himnusz születése, a magyar kultúra napja, január 22-én. Lassan több évtizedes hagyomány, hogy Békéscsabán nemcsak erre az egy napra fókuszál, hanem egy egész hetes programsorozat a Himnusz születésének ünneplése. Idén január 17-étől január 26-ig összesen 20 esemény, 20 különféle színvonalas program várja az érdeklődőket. Valamennyi intézményünk csatlakozik a szervezői körhöz, ami szintén hagyomány és komoly érték is egyben. Figyelem más, hasonló lélekszámú települések, megyei jogú városok szokásait, rendszerint mindenhol több eseményt szerveznek ilyenkor, de ilyen széleskörű összefogással, ilyen gazdag programkínálattal országosan is jó helyen állunk.
– Felsorolna néhányat a programok közül?
– Január 17-én indult az események sora, Mezőmegyeren, az Arany János Művelődési Házban László Henriett festőművész kiállításával. 18-án a Munkácsy Mihály Múzeum padlásáról, és az új szerzeményekből összeállított kiállítást nyílik meg. Ez egy olyan tárlat, ami a nóvumokon túl olyan érdekességeket is a látogató elé tár, ami meglepetést okoz, és nyilván informál, tanít. Ezzel egy időben dr. Pap István nyugalmazott közművelődési szakemberrel, intézményvezetővel a Közéleti teaház keretében találkozhatnak az érdeklődők a Lencsési Közösségi Ház szervezésében. Január 19-én a Jaminai Közösségi Ház várja a látogatókat, ott pedig Megyeri-Horváth Gábor festőművész, tanár mutatja be legújabb alkotásait. Biztos vagyok benne, hogy egy magas színvonalú tárlatot tekinthetnek meg a közösségi ház vendégei, ahogy a Márvány Fotóműhely éves válogatása is nagyon színvonalasnak ígérkezik a Lencsésin. A hétvége programjaiból kiemelném a vasárnap délutáni közösségi gálát a Csabagyöngye Kulturális Központban, ahol a kulturális központ közösségeit, a közösségeiben aktív, kiemelkedő tevékenységet végző tagokat ismerik el egy saját maguk által alapított díjjal. Itt a Jászai-díjas érdemes művész, Gregor Bernadett is fellép majd. Január 22-én, a magyar kultúra napjának talán a legkiemelkedőbb eseménye következik, az ünnepi gálaműsor a Békéscsabai Jókai Színházban, 18 órától. Ekkor veszi át a Békéscsaba Kultúrájáért kitüntetést Perlaki Attila karnagy, a Bartók Béla Vegyeskar kórusvezetője, valamint Fekete Péter, a színház egykori igazgatója – akiknek köszönhetően a műsor is adja magát. Hiszen a Bartók kórus műsora, valamint a színház által szerkesztett egyedi műsor adja a program gerincét adni. Itt Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter mond majd ünnepi köszöntőt. Erre a rendezvényre a belépés díjtalan, de a Jókai színház jegyirodájában kell regisztrációs jegyet igényelni.
Ugyanezen a napon, a gálaműsor előtt egy órával nyílik meg a Békéstáji Művészeti Társaság szintén hagyományos, kultúra napjához kapcsolódó tárlata, ahol a művészek az általuk legjobbnak vélt alkotásaikat állítják ki. A Lencsési Könyvtárban január 23-án, kedden a Szent-Györgyi Albert Technikum diákjai mutatnak be saját kötésű könyveket, 24-én, szerdán pedig irodalmi előadás várja az érdeklődőket a Jaminai Közösségi Házban. Tavaly ünnepelte a város és a Meseház Schéner Mihály születésének 100. évfordulóját, idén maga a Meseház válik 35 évessé. Ezt egy jazzkoncerten külön megünnepli az intézmény. Ott Szarvas Péter polgármester úr köszönti majd a jelenlévőket, gondolom, a 35 éves jubileumra is kitér majd. Január 26-án, pénteken zárul a programkavalkád, ekkor a könyvtár előadótermében a temetőkultúráról lesz egy tanácskozás, a békéscsabai temetőinkről, helytörténeti jelentőségükről, valamint szintén a könyvtárban egy író-olvasó találkozóra nyílik lehetőség László Boglárkával.
– Volt-e valamilyen rendező elv a programok tekintetében?
– Mindig vannak olyan apropók, amelyekhez nyúlhatunk. Egyrészt maga a magyar kultúra, tehát a nemzeti kultúra egy vezetőelv, hiszen ennek az ünnepkörét szervezzük, bonyolítjuk le. Másrészt pedig minden közösség, minden intézmény igyekszik ilyenkor megmutatni azt az értékét, ami kifejezetten kiemelésre méltó. Ez látszik akár a kiállításokból, akár azokból az eseményekből, amelyek egy picit a hétköznapokból kiemelkednek.
– Hol lehet bővebben informálódni a programokról?
– Békéscsaba város közösségi oldalán, az intézmények közösségi oldalain és a honlapokon lehet megtekinteni, hogy pontosan mikor, hol, milyen programok várják az érdeklődőket. Érdemes átböngészni, mert olyan programokon vehetünk részt, amelyek biztosan maradandó élményt nyújtanak majd.