Vantara Gyula: a robotizáció a jövő

2016. december 27. 21:59 | Zsíros András

Forrong a világ körülöttünk Vantara Gyula megyei fejlesztési biztos szerint. A 7.Tv Aktuális című műsorának vendégeként az országgyűlési képviselő arról beszélt, milyen feladatai vannak a térség gazdaságának ahhoz, hogy a közelgő változásokra megfelelően felkészüljön.

Robotizáció, infrastruktúra és új befektetők – ezek a fő fejlődési irányok Vantara Gyula országgyűlési képviselő szerint. Békés megye fejlesztési biztosa a legfontosabb beruházásnak az M44-es autóút megépítését nevezte, de ahhoz, hogy ez a közlekedési kapcsolat idecsábítsa a gazdaság szereplőit, ahhoz szerinte további feltételeknek is teljesülnie kell. Ezek között kiemelte az oktatási rendszert, ami – mint mondta – megfelelően rugalmas kell hogy legyen ahhoz, hogy igazodjon a változó munkaerőpiaci igényekhez.

Vantara Gyula ugyanakkor fontosnak nevezte, hogy a már jelenleg is itt működő cégek is tovább fejlesszenek. Ehhez szerinte arra van szükség, hogy megbecsüljék őket, és figyelembe vegyék igényeiket. Hangsúlyozta, ha a mikro-, kis- és középvállalkozások csak egy-egy munkahelyet teremtenének Békéscsabán, azonnal megszűnne a munkanélküliség, a foglalkoztatottak hetven százalékát ugyanis ez a szektor alkalmazza.

Az országgyűlési képviselő rámutatott, a KKV-k kapják a 2018-2020 közötti időszak uniós támogatásainak hatvan százalékát. Mint mondta, ez is azt mutatja, hogy a kormányzat elkötelezett ennek a szektornak a teljes mértékű támogatásában, a pályázatok adminisztratív részének a csökkentésében. Fontosnak tartotta, hogy a béremeléssel párhuzamosan adócsökkentés, járulékcsökkentés ösztönzi a vállalkozásokat. Hozzátette, a lakosságnak is éreznie kell a gazdasági erőfeszítések eredményeit. Ez szerinte az áfacsökkentés, illetve a rezsicsökkentés folytatásában jelenik majd meg.

Vantara Gyula beszélt arról is, hogy 2017-ben egyre jobban érezhetővé kell válnia a robotizáció hatásának. Ennek egyik eredménye a csökkenő munkaerő-igény lesz – mutatott rá a politikus. Szerinte ezzel párhuzamosan a magyar gazdaság átáll majd a munkahelyteremtő beruházások ösztönzéséről a technológia, az innováció támogatására. Mint mondta, az így felszabaduló munkaerő a szolgáltatások területén válik majd alkalmazhatóvá.

FEL