Van, ahol az időeltolódás miatt már lezárult a külképviseleti szavazás

08:54 | behir.hu

Az országgyűlési képviselők általános választásán a külképviseleteken a szavazás az időeltolódás miatt több helyszínen már megkezdődött, sőt egyes helyeken már le is zárult. Az amerikai kontinensen április 11-én, szombaton helyi idő szerint reggel 6 órakor, közép-európai idő szerint 11 órakor nyíltak meg az első szavazókörök - közölte a Nemzeti Választási Iroda vasárnap az MTI-vel.

Azt írták, a szavazás szinte minden helyszínen helyi idő szerint 6 és 19 óra között zajlik. Hozzátették: azért, hogy a választást közép-európai idő szerint 19 órakor mindenhol le lehessen zárni, például Nagy-Britanniában, Írországban és Tunéziában 18 órakor, Ghánában 17 órakor zárul a szavazás.

Közölték azt is: az elsőként nyitó külképviseleteken - többek között Argentínában (Buenos Aires), Brazíliában (Brazíliaváros és Sao Paulo), valamint Uruguayban (Montevideo) - a szavazás közép-európai idő szerint szombat éjfélkor, de vasárnap hajnali 4 órakor már a teljes amerikai kontinensen lezárult. Az amerikai kontinensen idén is a legnagyobb érdeklődés New Yorkban mutatkozott, ahol több mint 1400 választópolgár kérte felvételét a külképviseleti névjegyzékbe.

Mint írták, az Amerikán kívüli térségben elsőként Új-Zélandon, Wellingtonban nyílt meg a szavazókör közép-európai idő szerint szombat este 20 órakor, ezt követték az ausztráliai külképviseletek, Canberra, Melbourne és Sydney 22 órakor.

Közép-európai idő szerint vasárnap reggel 6 órakor Európa és Afrika számos külképviseletén is megkezdődött a szavazás - írta az NVI

A 149 rendelkezésre álló külképviseleten azok a magyar állampolgárok adhatják le szavazatukat, akik magyarországi lakcímmel rendelkeznek, a választás napján külföldön tartózkodnak, és 2026. április 2-án 16 óráig kérték felvételüket a külképviseleti névjegyzékbe, megjelölve a szavazás helyszínét. A külképviseleteken szombaton és vasárnap közel 91 000 választó adhatja le szavazatát.

A külképviseleteken leadott szavazatokat a szavazás lezárását követően a külképviseleti választási irodák munkatársai a Nemzeti Választási Irodába szállítják, mivel a szavazatokat Magyarországon számolják.

Miután a Nemzeti Választási Bizottság ellenőrizte az urnák sértetlenségét, az NVI munkatársai a 106 választókerület szerint különválogatják a szavazatokat tartalmazó zárt borítékokat, majd visszajuttatják azokat az egyes választókerületek kijelölt szavazóköreibe, ahol választás estéjén nem bontottak urnát és nem számoltak.

A külképviseleten és átjelentkezéssel leadott szavazatokat ezekben a szavazókörökben összekeverik a még felbontatlan urnákban található szavazólapokkal, és együtt számolják azokat meg, ezáltal biztosítva a szavazás titkosságát.

Forrás: MTI

 

További programok »

Friss hírek

„Ha csak egy csepp vagyok a tengerben, akkor is számít, hogy szavazzak”

Április 12-én, vasárnap újfent gyakorolhatjuk a demokratikus jogainkat. Azaz a szavazóurnáknál eldönthetjük, hogy a következő négy évben ki képviselheti a választókörzetünket, illetve melyik párt kormányozzon a jövőben. Békéscsabai választópolgárokat faggattuk a szavazat fontosságáról.
10:05
FEL