Több tantárgynál is új értékelési formákat vezetnek be.
– A természettudományos tantárgyak (földrajz, kémia, biológia, fizika) esetében projektmunka is készíthető középszinten: ennek során az eddig megszokott gyakorlati vizsgafeladatok helyett saját kutatás alapján, tanév közben összeállított projektmunka készül, amit az érettségi vizsgán kell megvédeni. Projektmunkát kell bemutatni továbbá az állampolgári, gazdasági, közigazgatási ismeretek és a mozgóképkultúra-vizsgán is – írja a Magyar Nemzet.
Az informatika vizsgatárgy helyett „digitális kultúra” lesz, amiben benne lesz az internetes etikett, az online zaklatás és adatvédelem témaköre is. A vizuális kultúra tárgynál is lesznek új tartalmak, például digitális eszközhasználat, technikai kép, videó, és a középszintű vizsgán nem lesz írásbeli, helyette kötelező projektmunka lesz.
A lap szerint a magyar nyelv és irodalom vizsgánál is lesznek változások, például magyarból a szövegértési feladatsorban nyelvtani ismeretek is lesznek. A történelemnél növekszik a magyar történelem aránya, illetve korszakonként egyesítik a magyar és az egyetemes történelmet, áll a cikkben.
– A rendes, a szintemelő, az előrehozott, a kiegészítő, az ismétlő, a javító és a pótló érettségi vizsgákat a 2023. október–novemberi vizsgaidőszakkal bezárólag, még a 2002-es oktatási miniszteri rendeletben szabályozott részletes vizsgakövetelmények szerint kell letennie minden vizsgázónak. Ez alól kivételt jelentenek azok, akik a 2020-ban bevezetett, módosított NAT szerint kezdték meg tanulmányaikat, és 2024-ben vagy később tennék le a rendes érettségi vizsgákat, de előrehozott vizsgát szeretnének tenni; ők ezt az új vizsgakövetelmények szerint tehetik meg 2022 tavaszán, 2022 őszén, 2023 tavaszán és 2023 őszén. A 2024. tavaszi vizsgaidőszaktól mindenkire egységesen az új vizsgakövetelmények érvényesek – közölte a Magyar Nemzet.
Forrás: Magyar Nemzet