A csapadékvíz-elvezetés és helyben tartás ésszerű és célszerű arányainak meghatározása a csapadékvíz-gazdálkodás rendkívül fontos eleme. Gyula Város Önkormányzata ennek megfelelően a lehulló csapadék következtében felgyülemlett vízmennyiség elvezetésén túl gondoskodni kívánt a csapadékvíz helyben tartásáról is, hiszen mind a közterületi, mind a magánterületi növényzet – ideértve a haszonnövényeket is – életben tartásához szükséges ez a vízmennyiség.
A fejlesztéseket ott valósították meg, ahol a csapadékvíz-elvezetés hiánya jelentős természeti kockázatokat hordoz magában. A korszerűsítés elsődleges célja volt a településen élők életminőségének, vagyonbiztonságának és a természeti környezetnek a megóvása. A beruházást a belvízkár és az abból fakadó közvetlen, valamint járulékos költségek, helyreállítási kiadások megszüntetése, illetve az egészségi, szociális következmények tették indokolttá.
A III. ütemben összesen 1.384,9 fm zárt csatorna épült víznyelőkkel, 1.193,7 fm földmedrű-, és 486,8 fm burkolt medrű nyílt árok épült átereszekkel. Továbbá összesen 212 m új útburkolat került kialakításra a Popovits Jusztin utcában és az Esze Tamás utcában.
A fejlesztések során megvalósuló csapadékcsatorna-hálózat alkalmassá vált a mélyebben fekvő, kritikus elöntési helyeken felhalmozódó csapadékvíz elvezetésére.