Továbbra is folyamatos a medvék mozgása térségünkben. Nemrégiben két bocsával kóborló anyaállatot azonosítottak.
Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának zoológiai szakreferense arról számolt be a Magyar Időknek, hogy három medve tartózkodik a nemzeti park területén, de feltételezhetően több egyed is van a térségben - írja a hirado.hu.
Az elmúlt hónapokban több nagyvad is keresztülkóborolt az országon. A Robi néven ismertté vált állat Nógrád megyében tűnt fel először, és mintegy 300 kilométer kóborlás után a Csongrád megyei Sándorfalva mellett sikerült végül befogni. A robusztus termetű emlőst mielőtt szabadon engedték volna a magyar–szlovák határ közelében, pár napot a Szegedi Vadasparkban tartották.
Egy másik állat – boccsal vagy bocsaival – a Sajó völgyében ereszkedett le, eljutott Kálig, majd onnan dél felé mozgott. Észlelték Szolnokon, később Makó közelében, majd átlépte a magyar–román határt. Utoljára Arad közelében látták, egy vonatból felvételt is készítettek róla, azóta azonban nincs róla információ. A szakember nem tartja kizártnak, hogy a medve átjuthatott a Dunán, majd útját Szerbián át a Déli-Kárpátok felé vette, ahol csatlakozott fajtársaihoz.
Gombkötő Péter megjegyezte, hogy bár a párzási időszak tavasszal lezárult a medvéknél, nem kizárt az, hogy az állatok új életterek után kutatva áttévednek az Északi-középhegységbe. Sőt az is előfordulhat, hogy újabb vadak vehetik az útjukat dél felé. A zoológiai szakreferens elmondta, hogy ez a jelenség sem meglepő, mivel korábbi vizsgálatok szerint a Kárpátok medveállományai között lehetséges az átjárás.
Rónai Kálmánné, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának igazgatója korábban az M1 műsorában elmondta, hogy a medvék kóborlása egész Európában megfigyelhető. Szűkebb hazánkban az Északi-középhegységen kívül az Alföld egyes erdős területei is ideális élőhelyül szolgálnának a barna medvék számára, de valószínűsíthető, hogy a Dunántúl egyes részein is élhető körülményeket találnának.
Forrás: MTI/hirado.hu