Új helyre költözött a Mentál Plusz Szolgáltatóház Békéscsabán

2023. június 15. 16:45 | Hidvégi Dávid

Új szolgáltató házat vehetett birtokba az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetség Békés Vármegyei Egyesülete csütörtökön, Békéscsabán. A Mentál Plusz Szolgáltatóház a Békési útról költözött új helyre.

Az átadó eseményen a területfejlesztési miniszterhelyettes, parlamenti államtitkár beszédében kiemelte: 2024-ben, több mint 1100 milliárd forintot fordítanak majd szociális ellátásra és feladatokra.

– 2010-ben ez az összeg csupán 325 milliárd forint volt, tehát több, mint háromszorosa, majd négyszerese már az az összeg, amit 2010 óta a különböző szociális ellátásokra tudunk fordítani. Így történt meg az is, hogy a ma felavatott helyszínt végső soron az állami szociális normatíva terhére, abból transzformálva tudta egy civil szervezet megvalósítani – fogalmazott Latorcai Csaba.

 

 

Beszédében emlékeztetett: már elérhető a fogyatékossággal élők életminőségének javítását célzó, 300 millió forint keretösszegű belügyminisztériumi pályázati felhívás, amelyből 205 millió forintot fogyatékossággal élőkkel foglalkozó szolgáltatások fejlesztésére, 54,5 milliót segítő és terápiás kutyák kiképzésének támogatására, míg 35,5 milliót fogyatékossággal élő gyermekek szüleinek mentorálására lehet fordítani.

A térség országgyűlési képviselője elmondta, az elmúlt bő tíz évben jelentősen bővült a szociális ellátórendszer, ahogyan a rászorulók által igénybe vehető szolgáltatástípusok száma is nőtt. Herczeg Tamás hozzátette: a békéscsabai szolgáltatóházban kiemelten figyelnek az ellátottak családtagjaira is; a helyi közösség igényeinek megfelelően akár hétvégén is működhetnek.

 

 

A Mentál Plusz Szolgáltatóházat az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetségének Békés Vármegyei Egyesülete hozta létre. A ház 50 pszichiátriai és 50 szenvedélybeteg ember nappali ellátását végzi a hét öt napján, napi 8 órában. A szakmai vezető ismertette: munkájukat pszichiáter, mentálhigiénés szakember, családterapeuta és szociális munkás is segíti. Schriffertné Lócskai Henriett aláhúzta: tavaly március 1-jétől egy önkormányzati tulajdonú ingatlanban tevékenykedtek, ám az az ellátottjaik számára nehezen volt elérhető, ezért döntöttek a költözés mellett.

Az egyesület mostantól egy átépített családi házat bérel, miután a tulajdonos rámpás feljárót és akadálymentesített mosdót alakított ki. Az ÉFOÉSZ azért nyitotta meg a Mentál Plusz Szolgáltatóházat Békéscsabán, hogy a sérült fiatalok szülei, nevelői vagy gondozói olyan hasznos, mentális segítséget kapjanak, amely megoldást jelenthet egy-egy probléma feldolgozására. 

 

 

– Ahhoz, hogy az értelmi fogyatékossággal élő fiatalok, gyermekek megfelelő nevelést kapjanak, nagyon sok esetben szükség van szülői támogatásra, viszont a szülők sokszor nem tudják feldolgozni, hogyha sérült gyermekük születik. Nagyon sokan válnak az alkohol rabjává, többen pszichiátriai betegségben, például depresszióban szenvednek – fogalmazott a szakmai vezető.

A Békés Vármegyei Kormányhivatal hatósági főosztályának vezetője, Kása Róbert kiemelte: az ÉFOÉSZ vármegyei szervezete mintegy ötszáz értelmi fogyatékos, pszichiátriai és szenvedélybetegnek segít Békésben.

 

Galéria

További programok »

FEL