Trianon és a németség

2021. június 4. 08:33 | behir.hu

Az ország feldarabolása az itt élő németség számára is komoly bizonytalansági tényezőt jelentett. Nagy kérdés volt, hogy ők ugyan kihez, hová szakadtak volna el?

Magyarország szétrombolása nemcsak a magyaroknak fájt. Jó magyarok voltak a hazai németek is, hogyha nyelvükben nem is, a politikai magyar nemzethez tartozásuk tekintetében mindenképp.

Az  ország szétszabdalása előtti népszámlálás idején mintegy kétmilliónyi – az összlakosság egytizedét kitevő – németet regisztrált, ami a románok mögött (a szlovákokkal fej-fej mellett) a 2-3. helyet biztosította számukra. Később a csonka Magyarországon a német népcsoport alkotta az ország legnagyobb lélekszámú nemzetiségét. Akkoriban 7,6 millióan éltek Magyarországon, az összlakosság 7 százalékát tették ki a németek (mintegy 550 ezer fő). Az 1920-as népszámlálás csaknem kétmilliós német anyanyelvű népességéből mintegy 550 ezren maradtak az új határokon belül.

Az első világháborút lezáró "rendezést" a történelmi Magyarországot lakó népek közül a magyarok és a németek is hatalmas traumaként élték meg, hiszen a határok átrajzolásával a németajkú lakosság is elveszítette a lába alól a talajt. 1918 őszén, a világháborús vereséggel nemcsak az Osztrák-Magyar Monarchia omlott össze. A leszakított országrészek sorsa már 1918-19-ben eldőlt, kivételt képez Nyugat-Magyarország, a későbbi Burgenland ügyének rendezése, ami még jó ideig elhúzódott.

Ami az elszakított területek német népességét illeti, őket – mivel nem állt mögöttük győztes utódállam – senki nem hallgatta meg. A történelmi Magyarország felbomlása nekik is elbizonytalanodást hozott.  S hogy mennyire a magyar nemzethez tartozónak tekintették magukat, mi sem bizonyítja jobban, mint a Bleyer Jakab bácskai sváb származású parasztfiúból lett germanista egyetemi tanár, nemzetiségügyi miniszter (1919-1920) által jegyzett Magyarországi Német Népművelődési Egyesület (MNNE), amely a Bethlen-kormány megváltozott politikájának köszönhetően jöhetett létre. A szervezet nem hivatalosan már 1923-ban létezett, az alakuló közgyűlést 1924. augusztus 3-án tartották. Elnökké a felvidéki Gratz Gusztáv volt külügyminisztert választották, Bleyer Jakabot pedig ügyvezető alelnökké. Az MNNE-nek nagy szerepe volt a német nemzetiségi iskolahálózat megteremtésében, alapszervezetei a hazai német nyelv és kulturális célok mellett álltak ki. A szervezetnak fénykorában 28-30 ezer fő volt a tagsága, ami magyarországi németek 4-5 százaléka volt. ű

Most Magyarország második legnagyobb nemzetiségeként tartjuk számon a németséget. Lélekszámuk mintegy 200-220 ezerre tehető, ami az ország összlakosságának 2,5 százaléka.

Békéscsaba Megyei Jogú Város Német Nemzetiségi Önkormányzata

 

További programok »

Közélet

Újabb támogatások Békés vármegyei települések részére

Oláh Gábor területfejlesztési programok végrehajtásáért felelős helyettes államtitkár arról tájékoztatta Zalai Mihály vármegyei elnököt, hogy öt Békés vármegyei TOP Plusz pályázat részesült pozitív elbírálásban 1 milliárd 203 millió forint értékben.
2024. július 19. 18:53
FEL