További bérkiegészítés az egészségügyi szociális dolgozóknak

2017. november 18. 08:05 | behir.hu

A kormány folytatja a szociális ágazatban az elmúlt négy és fél évben végrehajtott, erőltetett ütemű béremelést – hangsúlyozta a szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara budapesti országos konferenciáján, utalva arra, hogy az elmúlt négy és fél évben 60 százalékkal nőtt az ágazatban az átlagfizetés – írja az MTI.

A kormány döntött arról, hogy az ágazatban dolgozó egészségügyi végzettségű és egészségügyi munkakörben dolgozó 3300 ember részére további bérkiegészítést biztosít, így bérük 2018-tól minden fokozatban eléri az egészségügyi bértábla szintjét. Erre a célra mintegy 1,4 milliárd forintot fordít a kormány 2018 januárjától. Egy idősek bentlakásos intézményében főiskolai végzettséggel rendelkező ápoló 27 éves munkaviszonnyal 2013-ban még 166 800 forintot keresett, addig 2018. január elsejétől 288 685 forintot, míg 2018. november elsejétől pedig már 311 780 forintot vihet haza. Ez számára 144 980 forintos bérnövekedést jelent 2013-hoz képest – tájékoztatott az államtitkárság.

Czibere Károly a konferencián arról beszélt: ennek a hivatásnak a lényege visszaadni a reményt és visszaadni az esélyt. Annak pedig, hogy erre a területre forrásokat juttassanak, nem a gazdasági növekedés az alapja, hanem éppen az itt nyújtott szolgáltatás teszi lehetővé a további GDP-emelkedést, hiszen az itt dolgozók elkötelezett és minőségi tevékenysége teszi lehetővé, hogy mind többen térjenek vissza családtagjuk gondozása helyett a munkaerőpiacra – tette hozzá. Ma Magyarországon a szociális ágazatban dolgozó 90 ezer kolléga majdnem 800 ezer embert segít; a családtagokkal együtt több millió ember életére vannak napi szinten hatással – közölte az államtitkár.

Az eddig lezajlott emelést fontosnak, régóta esedékesnek nevezve az államtitkár arról beszélt: a kormányzat az elkövetkező három-négy évben 409 milliárd forint áramoltat ezekbe a rendszerekbe, de a fejlesztésekhez arra is szükség van, hogy megfelelő munkatársi gárda dolgozzon ezen a területen, „aki a szolgáltatásból szolgálatot fog varázsolni”. Czibere Károly utalt arra: a kormányzat évtizedes paradigmákat döntött meg, ezek között említve a foglalkoztatottak számának növelését, a szegénységnek kitettek számának csökkentését úgy, hogy közben ne ugorjon meg az államadósság, ahogy azt is, hogy „amit megtermeltünk, abból ma legyen jobb azoknak, akik rászorulnak”.

Ilyen paradigmatikus váltásnak nevezte, hogy az addig végállomásnak tekintett nagy intézmények közül kisebbekbe költöztetik a fogyatékos embereket, az állami gondozottakat vagy a pszichiátriai betegeket egyszerre javítva ellátásuk és éltük körülményeit. Hangsúlyozta: „2020-ra felszámolják az ilyen nagy, zsúfolt intézményeket, mert ezeket az embereket vissza kell ágyazni a társadalomba, a saját életükbe.”

 

További programok »

FEL