Tízéves az infarktus-ügyelet a vármegyében, kardiológusok tanácskoztak Gyulán

2023. október 6. 14:55 | Kovács Andrea

Az elmúlt tíz évben jelentős fejlődésen ment keresztül az infarktuskezelés a Békés Vármegyei Központ Kórházban. A szívkatéteres ellátás 2013. július elsején indult el, 2016 óta pedig önálló invazív kardiológiai részleg működik az intézményben, ahol az elmúlt héten egy újabb szívkatéteres műtőt adtak át. A kardiológiai ellátás jelenéről és jövőjéről csütörtökön tanácskoztak a szakemberek.

A Békés Vármegyei Központi Kórházban 2013 óta van lehetőség a szívinfarktus sürgősségi ellátására. A Pándy Kálmán tagkórházban 24 órában rendelkezésre álló katéteres műtő van, amely jelentősen csökkentette a szívkoszorúér elzáródás okozta halálozások számát.  A rendezvényen többek között összefoglalták a kardiológia aktuális kérdéseit, újdonságait, valamint bemutatkoztak a kórház kardiológusai.

– Amellett, hogy a szívkatéteres ellátás tízéves fennállását ünnepeljük, fontosnak tartottam, hogy megismerkedhessünk azzal a tevékenységgel is, amely a szegedi Kardiovaszkuláris Centrumban folyik. A mindennapos betegellátás szempontjából meghatározó fontosságú, hogy lássuk, a szív- és érrendszeri betegségek kezelésére milyen újszerű módszerek léteznek. Ez az alkalom is azt a célt szolgálja, hogy erősítsük a kapcsolatot a II. sz. Belgyógyászati Klinika és Kardiológiai Központ munkatársaival – mondta el a rendezvényről a Pándy Kálmán tagkórház kardiológiai osztályának vezetője.

 

 

Dr. med. habil. Thury Attila PhD a kórházban zajló infarktus-ellátás bővítése és korszerűsítése kapcsán elmondta, hogy hatalmas mérföldkő az invazív kardiológiai részlegen belül múlt héten átadott új szívkatéteres műtő, augusztusban pedig a II-es belgyógyászati osztály felszereltsége gazdagodott korszerű szívultrahanggal. 

– Az eszközfejlesztéseken túl nagy örömmel és bizakodással tölt el, hogy szakorvosok, illetve rezidensek is érkeztek a kardiológiai osztályra, így a fejlődő lehetőségekhez és a hatalmas szakmai igényekhez munkatársakat is tudunk biztosítani, így még többet tehetünk a vármegye lakosságának gyorsabb kardiológiai ellátása érdekében - fejezte ki az osztályvezető főorvos.

 

 

Prof. Dr. Lengyel Csaba, a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központjának vezetője, a cukorbetegség és a kardiovaszkuláris megbetegedések kapcsolatáról beszélt.

–  A kettes típusú cukorbetegségben rendkívül magas a kardiovaszkuláris betegségek előfordulása és a halálozás aránya, a diabéteszesek több mint 60 százaléka kardiovaszkuláris betegségben hal meg. A cukorbetegség korai kezelése nagymértékben segíti azt, hogy életmódváltással és olyan gyógyszereknek az alkalmazásával, amelyek önmagukban is képesek csökkenteni a kardiovaszkuláris szövődmények kialakulását, javítsunk a betegek életkilátásait. Komoly átfedés van a két betegségcsoport között, éppen ezért a kardiológusoknak és a diabetológusoknak még szorosabb együttműködésre van szükségük, tehát hogy a másik betegségcsoportot minél hamarabb diagnosztizáljuk, holisztikus szemlélettel kell közelítenünk a betegekhez és komplex kezelési módszert kell alkalmaznunk -emelte ki Prof. Dr. Lengyel Csaba.

 

 

Dr. Baranyai Csaba, a II. belgyógyászati osztály főorvosa a tíz éve elindult invazív kardiológiai ellátás legfontosabb mérföldköveiről beszélt. 

– Nagy álmom vált valóra, amikor közel tízéves előkészítő munka után 2013. július elsején elindult az infarktus-ügyelet Gyulán, így a szívkoszorúér elzáródásokat az év 365 napján, napi 24 órában el tudjuk látni. A sürgősségi beavatkozást 2015-ig a kardiológiai osztályon biztosítottuk, 2016-tól pedig az új sebészeti tömbben önálló részlegént működik az invazív kardiológiai részleg, ahol évente nagyjából 1500-1600 beteget kezelünk, ebből 500-600 az akut, infarktusos eset. A Covid19-járvány idején átmenetileg kevesebb beteg volt, de a várólista ledolgozása kapcsán, 2021-2022-ben sikerült ezt az esetszámot is túlszárnyalni – fogalmazott.

– Mivel a kardiovaszkuláris megbetegedések komoly népegészségügyi problémát jelentenek, az életkilátások növelése érdekében a várólisták csökkentésén szeretnénk dolgozni. A gyorsabb ellátásban nagy segítséget jelent a múlt héten átadott új szívkatéteres labor, hiszen akut esetben, a másik műtőben folyó, több órás operáció mellett meg tudjuk kezdeni beavatkozást és szükséges esetén fél órán belül a szegedi kardiológiai centrumba tudjuk juttatni a beteget - hangsúlyozta Dr. Baranyai Csaba.

 

Galéria

További programok »

FEL