Testvérvárosok a fenntarthatóságért – zöld konferencia Gyulán

2024. május 31. 19:14 | Bere Mátyás

Pénteken Gyulán rendezték meg azt a konferenciát, amely többek között helyi közösségek zöldebb városfejlesztését, fenntarthatóság integrációját és testvérvárosok bemutatkozását is lehetővé tette.

A konferencián felvázolt projekt célja a fenntartható városfejlesztés fellendítése, a helyi közösségek bevonása és testvérvárosi kooperációk erősítése. A projekt gyújtópontjában olyan tárgykörök állnak, mint a lokális „green dealek”, a közösségi tervezés, a fenntarthatóság oktatása és az „okos városok” koncepciója.

Ez az Európai Unió CERV- Network of Twin Towns programjának támogatásával induló „Making Sustainable Communities: Network For Local Green Deals (SUSCOMNET)” projekt nyitórendezvénye.

A SUSCOMNET projekt keretében Gyula városa együttműködik testvérvárosaival – Komárommal, Csíkszeredával, Nagybecskerekkel, Kovásznával és Wagrowieccal annak érdekében, hogy megosszák tapasztalataikat, jó gyakorlataikat és közösen dolgozzanak a fenntartható fejlődés megvalósításán.

Az eseményt Görgényi Ernő, Gyula polgármestere nyitotta meg. Hírportálunknak elmondta, hogy szeretnének minél szélesebb réteget bevonni a testvértelepülések kapcsolatrendszerének a civilszektor is részese legyen, és hogy épüljenek az emberi kapcsolatok.

– Mindig próbálunk külső forrásokat keresni a költséges testvérvárosi kapcsolatok fenntartásához. Gyula városa ötödik alkalommal nyert közvetlen Brüsszelből olyan európai uniós támogatást, amely a testvérvárosi hálózati projektet támogatja. Ezek a pályázatok mindig egy olyan tematikára épülnek, amelyek lokális ügyek mentén szerveződik – fogalmazott a polgármester, majd kiemelte, hogy ez a pályázat minden eddiginél nagyobb összegű, meghaladhatja a 250 ezer eurót.

 

Galéria

 

A nap első előadója és a konferencia egyik főszervezője Szilágyi Tamás innovációs és városfejlesztési szakember, aki az úgynevezett lokális green deal-ekről, azaz zöld megállapodásokról értekezett előadásában.

– Az okosvárosoktól kezdve a helyi energiahatékonysági megoldásokon át fontos nemzetközi példákig beszélek az előadásomban. A konferenciánk célját is fontos megemlíteni, tehát ezeknek a lehetőségeknek az adaptációs megoldásai is szóba kerülnek – fogalmazott a szakember, majd kiemelte, hogy a konferenciasorozat folyamán workshop formájában tényleges párbeszédet kezdeményeznek a meghívott civilekkel, döntéshozókkal.

A SUSCOMNET projekt egy 18 hónapos időszakot ölel fel, amely során számos tevékenységre kerül sor, beleértve a szakmai találkozókat, képzéseket, tapasztalatcseréket és a helyi közösségek bevonását célzó eseményeket. A projekt várható eredményei közé tartozik egy közös testvérvárosi fenntarthatósági stratégia kidolgozása, valamint a résztvevő városok közötti tartós együttműködési hálózat kialakítása.

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
2024. november 21. 18:24
FEL