A Hagyományok Háza, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület, a Sinka István Művelődési Központ és Népfőiskola, valamint Városi Könyvtár együttműködésében megvalósuló a „Békés Vármegye Élő Népművészete” című térségi kiállítást 2025. május 15-én 17.00-tól ünnepélyes keretek között megnyitották.
A tárlat átfogó képet nyújt a vármegye sokszínű, élő népi kézműves kézművességről.
A kiállítás anyagát közel hetven alkotó és alkotóközösség munkái alkotják, többek között hímzések, nemez- és szőtt textíliák, fafaragások, csipkék, díszített tojások, bőrműves tárgyak, viseletek, festett bútorok, csuhéból készült dísztárgyak, népi ékszerek, fazekasmunkák, mézeskalácsok és kosarak. Az alkotók mindannyian a Békés Megyei Népművészeti Egyesület tagjai, köztük számos népi iparművész, valamint fiatal, pályakezdő alkotók is szerepelnek a kiállítók között.
A tárlat 2025. június 11-ig látogatható, s ez időszak alatt négy alkalommal mesterségbemutató látható, látogatható. Az első alkalommal a Békés Megyei Népművészeti Egyesület tagja Fekete Gabriella tartott mesterségbemutatót.
A május 19-i alkalom témája a nemezelés volt. A nemezelés egy ősi kézműves technika, amelynek során gyapjúból – víz, hő és dörzsölés segítségével – egy összefüggő, tömör textília, azaz nemez készül.
– A nemezeléshez elsősorban birka gyapjút használnak, amelynek finomsága és szálhossza befolyásolja a kész nemez minőségét. A gyapjú szálai pelyhes szerkezetük miatt könnyen összekapcsolódnak, ha nedvesség és dörzsölés hatására mozgásba kerülnek – említette Fekete Gabriella.
Az érdeklődő általános iskolás gyermekeknek és pedagógusaiknak bemutatásra kerültek az nemezelés technikái- a vizes és a tűnemezelés, annak eszközrendszere és az, hogyan lehet a nyers nemezből használati tárgyakat, ruházati kiegészítőket, lakberendezési tárgyakat, játékokat, figurákat, ékszereket, takarókat és a gyermekek kedvencét egy labdát készíteni.
A nemezelés előnye abban rejlik, hogy elsősorban kézműves jellegű, hiszen minden darab egyedi és megismételhetetlen. A tárgyak természetes alapanyagból készülnek, és fejleszti a kézügyességet és a kreativitást és a gyerekek és felnőttek számára is kiváló hobbi vagy oktatási eszköz lehet.
A nemezelés után a gyermekek, a pedagógusok és az őket kísérő szülők közösen megtekintették a kiállítást.
A második foglalkozás időpontja 2025. május 20-án 10.00-11.30 között, ahol a különböző hímzéseket, népi ékszereket mutatják be az egyesület tagjai a Sinka István Művelődési Központ és Népfőiskola, Városi Könyvtár épületében.
Forrás: Békés Megyei Népművészeti Egyesület