2018 óta minden év március 18-án ünnepeljük az Újrahasznosítás világnapját melynek célja, hogy felhívja a figyelmet a hulladékcsökkentés és a fenntarthatóság jelentőségére. Ez az esemény remek alkalom arra, hogy átgondoljuk, hogy ami számunkra szemét az addig másnak érték. Az Újrahasznosítás világnapja jelmondata: Újrahasznosítás a jövőben. Ezzel a mondattal felmerül a kérdés, hogy mivel járulhatunk hozzá egyénenként egy globális szintű mozgalomhoz.
Újrahasznosítás lényege
Maga az újrahasznosítás egy folyamat, mely során a feleslegessé vált tárgyat vagy anyagot, más néven hulladékot átalakítjuk, hogy újra használható legyen.
Célja nem csak abban merül ki, hogy az adott folyamaton keresztül új termékké alakítjuk a hulladékot, hanem minimalizáljuk annak termelését és új nyersanyagok felhasználását. A mindennapokban használunk olyan anyagokat, melyek könnyen jrahasznosíthatóak, ilyen az alumínium, az üveg, a papír és a műanyag.
Ez a folyamat tehát, gazdasági előnyök mellet a környezetszennyezés csökkentésében is segít.
Az újrahasznosítás előnyei
Hulladékcsökkentés: Az újrahasznosítással csökkenthetjük a szeméttelepeken lerakott hulladék mennyiségét, így azok nem terhelődnek túl.
Természeti erőforrások megőrzése: Az újrahasznosítás által bizonyos anyagokat vissza tudunk forgatni a termelésbe, ezzel elősegítve a körforgásos gazdaságot. Ilyen anyagokat a hétköznapokban is használunk, például fém, műanyag, papír, üveg.
Energiamegtakarítás: Bizonyos újrahasznosított anyagok felhasználása kevesebb energiát igényel, mint újbóli kitermelésük és előállításuk. Ilyen például az alumínium újra hasznosítása, ami 95%-kal kevesebb energiát igényel, mint az új bauxit kitermelése és feldolgozása.
Környezettudatos nevelés: Az újrahasznosítás fontosságának megértése a jelen és jövő generációinak érdeke, ha egy élhető bolygot szeretnének magunkénak tudni. Az iskolák és a családok szerepe kulcsfontosságú abban, hogy a környezettudatos szemléletet elsajátítsák és átadták a fiatalabbaknak. Az iskolák az oktatáson keresztül gyakorlati példákat mutathatnak, melyek segítséget adnak a gyerekeknek, hogyan lehet a hulladékot csökkenti és miért fontos az újrahasznosítás a fenntartható jövő szempontjából.
Újrahasznosítás a hétköznapokban: Az újrahasznosításban való részvétel néhány apró lépés a hétköznapokban:
Szelektív hulladékgyűjtés: Gyűjtsük külön az üveget, műanyagot, papírt, fémet. Ez elősegíti a későbbi újrahasznosításukat.
Komposztálás: Ha lehetőségünk van rá a kommunális hulladékot komposztáljunk. Ezzel nem csak csökkentjük a hulladék mennyiségét, de tápanyagban gazdag talajt kapunk.
Használati tárgyak újra hasznosítása: A számunkra már feleslegessé vált, elavult ruhákat, bútorokat ne dobjuk ki rögtön! Amennyiben még használható, de megkívánunk válni tőle adjuk tovább rajta. Erre remek alkalom lehet egy helyi segélyszervezett vagy otthon.
Tudatos vásárlás: Válasszunk helyi- kistermelői termékeket, ezzel támogatva hazai termelést, mellőzve az import áruk beszállítását. Vásároljunk az olyan boltokban, amelyek csomagolása újrahasznosítható vagy már újrahasznosított anyagokból készült.
Az egyéni felelősség ereje
Bár az újrahasznosítás gyakran vállalatok és kormányzatok programjain keresztül valósul meg, az egyének szerepe kulcsfontosságú. Minden apró lépés számít a hétköznapokban: ha mindenki beépíti a mindennapokba ezeket a lépéseket az globális szinten jelentős hatást eredményezhet egy élhetőbb bolygó érdekében.