Szulejmán fiatal kémei lepték el a gyulai várat

14:17 | Bimbó Lajos

Különleges programmal, a Szulejmán kémei című kódfeltörő játékkal várja a diákokat a gyulai vár. A Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program keretében mintegy kétezer diákot érkezik a fürdőváros történelmi épületébe, ahol a tanulók élményalapú tudásátadás keretében ismerkedhetnek meg a történelemmel.

Fekete-Dombi Ildikó, a várat is működtető Erkel Ferenc Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, a történelmi emlékhely egy országos programba kapcsolódott be, amelyet a Klebersberg Központ és a Nemzeti Örökség Intézete szervez. Szeptember 24-én érkezett az első csoport Gyulára, most a Szolnoki Tankerületből négy csoport vett részt a programon.

– Egy kormányhatározat értelmében emlékezetpedagógiai programok indultak el a nemzeti emlékhelyeken. A gyulai várban kidolgoztunk egy olyan speciális múzeumpedagógiai vezetést, amely új, egy kicsit kalandos, így pedig igazodik a mostani elvárásokhoz – ismertette.

Fekete Dombi Ildikó hozzátette, a látogatást egy felkészítés előzi meg, a Történelemoktatók Szakmai Egyesülete elkészített egy olyan programot, amelyet a történelemtanárok használhatnak a gyermekek felkésztésére. Kiemelte, egy másik országos program keretében is érkeznek diákok a várba, a Honvéd Kadét Programban a szablyavívás kerül a múzeumpedagógiai esemény középpontjába.

 

 

Árgyelán Adrienn múzeumpedagógus elárulta, a Szulejmán kémei című programban az ide érkező diákok egymás ellen versenyeznek. A kérdés az, hogy hogy ki fogja hamarabb megtalálni a nyomokat, amelyek a vár termeiben vannak elrejtve. A megtalált nyomokat a résztvevőknek meg is kell fejteniük, hiszen ezek kódok is egyben. Akinek ez a leghamarabb sikerül, az fogja megtalálni a vár inventáriumát, amely Szulejmán kémeinek legfontosabb küldetése.

– Az országos programnak az a célja, hogy a diákok ne csak hagyományos módon látogassák meg a várat, illetve egy-egy történelmi emlékhelyet, hanem élményszerűvé tegyük nekik az itt tartózkodást. A mai nap résztvevői is információt kaptak a gyulai vár történelméről, az oszmán-török ostromról, viszont a továbbiakban nem a hagyományos módon kísértük végig őket egy tárlatvezetésen, hanem saját maguk derítették fel az egész várat – fejtette ki Árgyelán Adrienn.

 

 

Flammer Tekla Valéria, a szolnoki Széchenyi István Gimnázium kilencedikes diákja barátaival próbálta feltörni a gyulai vár titkait, mint mondta különleges történelemóra volt ez számukra.

– Nagyon jól éreztem magam a programon, tetszett, hogy magunktól felfedezhettük a várat, és így új tapasztalatokat nyerhettünk – foglalta össze az elsős gimnazista.

A Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program a teljes tanévben tart, a fürdőváros legismertebb történelmi épületében decemberig mintegy kétezer diák ismerkedik meg játékosan a történelemmel.

További programok »

Friss hírek

Boszorkányok történetében mélyült el a Könyvölelő Könyvklub Jaminában

Az Országos Könyvhét részeként látogattam el a Jaminai Könyvtárba, ahol a Könyvölelő Könyvklub Fábián Janka egyik kötetét vette górcső alá. Bottó-Baukó Adrienn, a klub vezetője elmondta, hogy minden hónap első hétfőjén találkoznak, de közöttük mindenki falja a könyveket, így a hónap bizonyos napjaiban is találkoznak egymással, mert egyszer nem elég.
17:25
FEL