A fiatalok a Honvéd Kadét Program keretében a Nemzeti Örökség Intézet szervezésében a Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium hódmezővásárhelyi diákjaiként érkeztek a fürdővárosba.
– Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a gyulai vár is azon hét történelmi emlékhely körébe tartozik, amelyeket a kadétprogram keretében folyamatosan látogatnak diákok. Az aktív történelemtanulásnak fontos része az élménypedagógia, amely kapcsán itt, Gyulán is felkészült, tapasztalat kollégák adják át tudásukat a bennünket felkereső fiataloknak – fogalmazott Fekete-Dombi Ildikó, az Erkel Ferenc Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója.
Fotó: D. Nagy Bence/behir.hu
A hódmezővásárhelyi tagintézmény 9., 10., és 11. évfolyama, mintegy 70 fő látogatott Gyulára a Honvéd Hőseink Nyomában élménypedagógiai program révén. A résztvevők közül nem mindenki képzeli el a jövőjét egyenruhásként, mások ugyanakkor már most a mundér mellett tették le a voksukat.
– Maga a program nem kötelez minket arra, hogy az iskola elvégzése után katonai pályán folytassuk, a megszerzett tapasztalatokat a civil életben is hasznosítani tudjuk. Én ugyanakkor szeretnék katona lenni, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen szeretném folytatni majd a tanulmányaimat, mindenképpen ezen a pályán képzelem el az életemet – osztotta meg Szilágyi Barbara Laura, 10. évfolyamos diák.
Fotó: D. Nagy Bence/behir.hu
Olyan fiatal is volt, aki a gyulai látogatás során megszerzett tudásra szellemi tőkeként tekintett.
– Gyerekkorom óta érdekelt a honvédség, a mi iskolánk pedig kiváló lehetőséget biztosít, akár ezzel a gyulai látogatással is, hogy viszonylag korán olyan tapasztalatokat szerezhessek, amelyek előny jelentenek a majdani bajtársakkal szemben is – tekintett a jövőbe Kerecsen Gelse.
A kadétprogram résztvevőit nemcsak a vár környékén, de a falak között is számos izgalmas tudnivaló fogadta. A várudvarban a gyakorló kardok mellett igazi szablyák segítségével mutatták be bajvívás alapjait.
Fotó: D. Nagy Bence/behir.hu
– Az elmélet és a gyakorlat egyaránt helyet kapott a nap programjában. Bemutattuk például a 16. századi fegyvereket – szablyákat, fokosokat, pajzsokat –, valamint a viseleteket, hogy például egy jobban fizetett, csizmával, szablyával rendelkező végvári vitéznek milyen öltözéke volt, hogyan harcolt ő – ismertette Szappanos Gábor történész, a gyulai vár szakmai vezetője.
A kadétok a nap folyamán csapatjátékokban vettek részt, valamint a vár történelmével, a török kori ostrommal és többek között a gyulai vitézek hétköznapjaival ismerkedhettek meg.