2. A válaszadók többsége (61%) jártasnak véli magát a szerencsejáték-függőség témájában.3. Ugyanakkor, a hazai lakosság tájékozottságáról alkotott képet igencsak árnyalja az a tény, hogy a megkérdezettek majdnem fele még mindig inkább rossz szokásnak tartja ezt a függőséget, és nem komoly betegségnek.
4. Ha a saját hozzátartozójuk válna függővé, a válaszadók elsöprő többsége, 87%-a igényelne szakértő segítségét.
5. De a segítség megtalálásához is segítség kell. Öt megkérdezettből négy válaszadó nem tudott említeni magától olyan személyt vagy szervezetet, ahova segítségért fordulni tudna.
„A kutatási eredmény számunkra azt üzente, hogy a magyar lakosság jelentős része még mindig nem kezeli helyén a szerencsejáték-függőség súlyát. Amíg valaki csak általánosságban hall róla, hajlamos rossz szokásként tekinteni rá. De ha egy hozzátartozóját érintené a betegség, a válaszolók döntő többsége már igényelne segítséget. Éppen ezért is gondoljuk azt, hogy fel kell hívni a betegséggel küzdők figyelmét arra, hogy nincsenek egyedül a problémájukkal, és szakértőkhöz fordulva segítséget kérhetnek. ” – összegezte a kutatási tapasztalatokat Tordy Zsuzsanna.„Egyértelművé vált a Szerencsejáték Zrt. számára, hogy tovább kell bővítenie a szenvedélybetegség elleni küzdelem eszköztárát. Közelebb kell vinni a segítséget az érintettekhez. Ezen az úton indulunk most el, amikor a partnerünkkel összefogva a „Játék határokkal” programot információs pontok létrehozásával egészítjük ki.”- tette még hozzá a Szerencsejáték Zrt. sajtófőnöke.
- Budapest, Országbíró u. 16. - 06-1-320-8253
- Debrecen, Rákóczi u. 7. - 06-30-663-7931
- Miskolc, Leszih A. u. 4. - 06-46-561-227
- Kaposvár, Pécsi u. 52. - 06-30-726-4409
- Orosháza, Mikszáth K. u. 2. - 06-30-862-0066
- Sopron, Bünker köz 2. - 06-30 663-7930
- Szolnok, Tófenék út 17. - 06-56-378-460
A sajtótájékoztató a Szerencsejáték Zrt. további terveinek ismertetésével zárult. Elmondták, hogy az év elején megkapták az ajánlott felelős játékszervezői minősítést a magyar felügyeleti hatóságtól. Ez a friss minősítés – csakúgy, mint a már korábban megszerzett hasonló tárgyú nemzetközi elismerés – tovább ösztönzi a társaságot, hogy folytassa a szerencsejáték-függőség megelőzésére irányuló tevékenységét. Az Ökumenikus Segélyszervezettel folytatják a Játék határokkal! program már hagyományosnak számító iskolai prevenciós részét az új tanévben, s emellett tervezik a játékfüggőséggel kapcsolatos információs portál, a maradjonjatek.hu megújítását is. A közeljövőben pedig a témához kapcsolódó pályázatokkal és kampányokkal jelentkezik majd a vállalat.
Szerencsejáték-függőségi kisokos
Miből veheti észre, ha valaki játékfüggő?
10+1 intő jel
- Elhanyagolja feladatait, kötelességeit.
- Feszült, nyugtalan, ha nem játszhat.
- Gondolatai folyamatosan a játék körül forognak.
- Egyre több pénzt kell kockáztatnia, hogy elérje a kívánt izgalmat a játékkal.
- Azért játszik, hogy elfeledje a problémáit, megszabaduljon a rossz hangulattól.
- Újra és újra játszik, hogy visszanyerje a játékban elveszített pénzét.
- Hazudik a környezetének tartozásairól és arról is, mennyit játszik.
- Többszöri kísérlet ellenére sem tudja abbahagyni vagy mérsékelni a játékot.
- Kölcsönkér, hogy enyhíteni tudjon a játék miatti reménytelen anyagi helyzetén.
- Akár lop és csal is, hogy pénzhez jusson a játék érdekében.
+1: Kockára teszi az állását és a családi kapcsolatait is azért, hogy játszhasson.
5+1 jó tanács hozzátartozóknak:
- Készüljön fel szakmailag! Ismerje meg a problémás szerencsejátékot, amennyire csak lehetséges!
- Legyen tisztában a figyelmeztető jelekkel, valamint a segítségnyújtás és a gyógyulás eszközeivel és lehetőségeivel!
- Kérjen támogatást! Beszéljen egy családtaggal, baráttal, szakemberrel, valakivel, akinek ad a véleményére, akiben megbízik! Látogasson el egy önsegítő csoporthoz!
- Fontolja meg, hogy esetleg átmenetileg kontrollálja a függő személy pénzügyeit és tegyen intézkedéseket a saját pénzügyi helyzete védelme érdekében.
- Fogadja el, hogy a barátjának, családtagjának kezelésre van szüksége, és ne felejtse el, hogy a siker sok időt, komoly erőfeszítéseket és valószínűleg többszöri próbálkozást igényel majd!
+1: Az érintett önbecsülését és ne a bűntudatát erősítse!
Érdekességek a függők játékáról:
- Emberi tulajdonságokkal ruházzák fel a szerencsejátékkal kapcsolatos tárgyakat és beszélnek hozzájuk játék közben („Ez nem lehet igaz! Ez a kerék nem szeret engem, sosem jön ki a feltett számom.” „Éreztem, hogy most nem enged nyerni.”))
- Azt hiszik, a jövőbeli szériák eredményei meghatározhatóak a korábbi eredményekből (nyertes szériák várása, szerencse üldözése)
- Kontroll illúziója: azt hiszik, hogy van tudásuk és képességük a játék kimenetelének pozitív irányban történő befolyásolására
- Úgy gondolják, jobban játszanak (jobbak) a többieknél
- Túlbecsülik a külső események jelentőségét (rossz előjel; „Ha jó az idő, általában nyerek.”)
- Elfogultak a játék eredményeinek értelmezésében (saját képességeiket és tudásukat gondolják okként a sikerek esetében; külső tényezők és balszerencse a kudarcok okaiként, vesztes játszmák bagatellizálása. „Nem figyeltem, csak ezért veszítettem, de meg tudtam volna nyerni.”)
- Szelektív memória: vesztes játszmák elfelejtése, csak a győzelmek előhívása
- Babonás viselkedés
- Szerencse hibás értelmezése (hit abban, hogy megváltoztatható babonás viselkedéssel vagy abban, hogy a szerencse ragadós)