Szarvas Péterrel az ünnepről, az iskolakezdésről és a járványról beszélgettünk

2020. augusztus 19. 15:21 | Mikóczy Erika

Bár már több mint két hónapja véget ért a veszélyhelyzet, a koronavírus-járvány nem szűnt meg, továbbra is járványügyi készültség van érvényben, ami jelentős hatással van ránk az élet számos területén. Erről és az elmúlt időszakban történtekről Szarvas Péterrel, Békéscsaba polgármesterével Tóth Bianka beszélgetett a 7.Tv Aktuális című műsorában.

–  Június 18-án megszűnt a veszélyhelyzet, de nem térhetett vissza minden a régi kerékvágásba. Milyennek látta az elmúlt időszakban a várost, az itt élőket?

– A csabaiak jól vizsgáztak a veszélyhelyzet több mint 90 napja alatt, hiszen gyorsan alkalmazkodtak a szabályokhoz és fegyelmezetten tartották be azokat. Ennek is köszönhető, hogy a legkevésbé fertőzött megyeszékhelyek között voltunk és vagyunk a mai napig. Az egészségünket, a fertőzés elkerülését szolgálta, mégis fájdalmas volt látni, hogy a veszélyhelyzet időszakában lényegében üres volt a város. A lakók szinte csak munkahelyükre és bevásárolni jártak. Elnéptelenedtek az utcák, az éttermek, az óvodák, iskolák, kulturális intézmények, a sportcsarnokok, a tornatermek. Nem volt zene, nem volt színház az életünkben. De megérte ez a fegyelmezettség! Mára majdnem minden visszaállt a régi kerékvágásba, de élnek még azok a szabályok, hogy 500 főnél nagyobb zenés, táncos rendezvényt nem lehet tartani, illetve a maszkviselés kötelező a tömegközlekedési eszközökön és az üzletekben. Fontos ezek betartása a koronavírus-járvány mostani szakaszában is.

 

 

– A koronavírus-járvány felülírta az augusztus 20-ai ünnepi programokkal kapcsolatos terveket is.

– Szomorú lettem, amikor azt a döntést kellett hozni, hogy nagyszabású rendezvényt 2020-ban nem szervezünk. Amikor a veszélyhelyzeti időszak végére értünk, azonnal hozzáfogtunk az augusztus 20-ai programok megszervezéséhez. Minden készen állt. De megértve a kormány döntését, majdnem minden elemtől vissza kellett lépjünk. A szokásoshoz képest szerényebb program lesz augusztus 20-án, illetve a négynapos ünnepi rendezvénysorozaton. Az óvatosság, az elővigyázatosság, az előrelátás nagyon fontos most. Nemzeti ünnepünkön a városban öt helyszínen lesznek zenés programok.  Augusztus 20-án délelőtt azonban a városvezetés mindenképpen szeretne tisztelegni István király emllke előtt. A Szent István szobornál fogunk koszorúzni városvezető társaimmal délelőtt 10 órakor, és egy főhajtással gondolunk államalapító Szent Istvánra. 21-én a népzenéé és a néptáncé lesz a főszerep a főtéren. A programsorozatban szeretném felhívni a figyelmet a Balassi néptáncegyüttes ünnepi műsorára. 22-én pedig Szedoglavits István szervezésében lesz a főtéren lesz egy olyan koncert, amelyen több fellépőt is láthatnka majd az érdeklődők a '70-es, '80-as években Békéscsabán zenélő zenekarok közül. 23-án pedig a nyárzáró koncertje lesz a Békés Megyei Szimfonikus Zenekarnak, ahol Pitti Katalin művésznő színesíti majd a műsort.

 

Pár nap múlva elkezdődik a 2020/2021-es tanév. Hogyan készülnek erre?

– Megnyugodva vettük tudomásul, amikor eldőlt, hogy rendben elindulhat a tanév szeptember elején. Reméljük, nem lesz olyan negatív fejlemény, ami miatt változtatni kellene. Bár a továbbiakban is nagyon oda kell figyelni a szabályok betartására, jó érzés tudni, hogy szeptembertől ismét hasonlóan nyüzsgő lehet Békéscsaba, mint amilyen márciusban, a digitális oktatásra történő átállás előtt volt. A családok többsége már beszerezte a hiányzó tanszereket, tornacipőt, táskát a gyermekeknek. Az elsősök különösen izgulnak, nemcsak a kicsik, akik most lépik majd át először az iskola küszöbét, hanem azok is, aki az általános iskola befejezése után szeptemberben mennek középiskolába – fogalmazott Szarvas Péter, hozzátéve, hogy most 581 kisdiák kezdi el az általános iskola első osztályát, nekik a város egy-egy tornazsákkal kedveskedik. Békéscsaba önkormányzata a rászoruló családok számára iskolakezdési támogatást ad, ami gyermekenként 5 000 forintot jelent. Akiknek különösen megterhelő az iskolakezdés költsége, tekintsék át az erre vonatkozó rendeletet és keressék fel a szociálpolitikai osztályt. Azok a csabai egyetemisták is kaphatnak segítséget, akik nehéz helyzetű családból indultak el. Havi 11400 forintos szociális ösztöndíjhoz juthatnak, ehhez szintén pályázatot kell benyújtani a szociálpolitikai osztálynál.  

 

– A járvány idején szűkült a helyi közlekedés, majd júliusban és augusztusban is módosult a helyi buszjáratok menetrendje. Mire számíthatunk mostantól?

– A járványidőszak kezdetén kiürültek az autóbuszok, ezért a járatok szűkítését kellett elrendelni. Márciusban körülbelül 40 százalékára csökkent vissza a járatszám Békéscsabán. Ezt korrigáltuk július elsejétől, illetve augusztus elsejétől további járatok beállításával – mindkét alkalommal a munkáltatók jelzése alapján bővítettük a menetrendet. Bővült a 8-as járat, a 17-es és a 17V járat menetrendje, a 20-asé Gerláról, az 5-ösé Mezőmegyerről a város felé, illetve vissza, valamint a jaminaiak közlekedését is több járat szolgálja. Az iskola indulásakor lényegében visszaáll az a menetrend, amit iskolaidőszakban, munkanapokon a lakosok megszoktak. Néhány változtatást azonban végre kell hajtanunk, mert azt látjuk, hogy sok járat kihasználatlan Békéscsabán, tehát kisebb korrekciók lesznek.

 

– Az önkormányzat veszélyhelyzeti tartalékot képzett, mire fordították és fordítják ezt az összeget?

– Márciusban a veszélyhelyzet elrendelése azt is jelentette, hogy közgyűlés nem volt, polgármesterként minden közgyűlési és bizottsági hatáskört én kaptam meg a jogszabályok alapján. Gyorsan látni lehetett, hogy muszáj tartalékot képezni a város működőképességének fenntartása érdekében. A márciusi, illetve májusi döntésekkel, közgyűlési hatáskörben 748 millió forint veszélyhelyzeti céltartalék képzéséről döntöttem. Az érintettekkel egyeztetve ennyit tudtam megspórolni más előirányzatokból, hogy a bevételkiesést és az esetleges járványügyi kiadásokat fedezni tudjuk. A járvány időszakában csaknem 20 millió forintot költöttünk védekezési feladatokra, maszkokra, kesztyűkre, fertőtlenítőszerekre. Nem használtunk fel minden védőeszközt és felszerelést, számítva a járvány egy esetleges későbbi hullámára, ezekből tartalékoltunk is. Elmondhatjuk, hogy a város és intézményeinek működése idén is biztosított. Mindemellett még nem tudjuk pontosan, hogy az év utolsó hónapjaiban hogyan alakulnak majd a bevételeink, mennyivel lesz kevesebb, mint ahogy azt év elején elterveztük. Viszont megvan a tartalékunk, amellyel a költségvetés egyensúlyba hozható.

 

– Ezek szerint elmondható, hogy a város felkészült a járvány esetleges második hullámára?

– Igen, felkészültünk, az eszközök, források idén rendelkezésre állnak. Nem tudjuk viszont azt, hogy jövőre vagy azután pénzügyi szempontból mit hoznak majd a járvány hatásai. Az idei tartalékképzést jelentős spórolással meg tudtuk oldani, de ha továbbra is marad a járványhelyzet, az nagyon nehéz feladat elé állíthatja a képviselő-testületet. Egyelőre azonban ne szaladjunk ennyire előre: fontos kiemelni, hogy jelenleg stabil a város költségvetése.

További programok »

Itthon

Elegem van a veszekedésekből! – családi konfliktusokról MCC-ben

Elegem van a veszekedésekből! címmel tartott előadást Békéscsabán dr. Mihalec Gábor pár- és családterapeuta, nemzetközi előadó és tréner, párkapcsolati sikerkönyvek szerzője. Az esemény a konfliktusok felismeréséről és megoldásáról, valamint a mosolyszünetek elkerüléséről is szólt.
10:14
FEL