Hétfőn a Magyar Közlönyben megjelent rendeletmódosítás értelmében hamarosan tilos lesz a szalamandrafélék, a szögletesfogsorú-gőtefélék bármely faja, valamint a koreai hasadékszalamandrának a tartása, tenyésztése és forgalmazása is.
Az új szabályozás a kihirdetéstől számított nyolcadik napon, tehát a jövő héten lép életbe - aki azon túl venne szalamandrát, vagy az említett gőtefélét, az bizony elkésett: új példányt már biztosan nem szerezhet be, viszont akinek már van az érintett állatkákból, az az állat élete végéig nyugodtan tarthatja továbbra is.
A másik módosítás egyes madarakat érint: náluk a lábgyűrűzés lesz az újítás. A Magyarországon tenyésztett madarakat - fő szabályként - a kikelés utáni két héten, 14 napon belül kötelező lesz megjelölni egyedileg jelölt lábgyűrűvel. Olyan lábgyűrűt írnak elő, amit a madár lábának a kifejlődése után már nem lehet leszedni. Ha az adott madárra valamiért az előírt lábgyűrűt nem lehet feltenni, akkor a természetvédelmi hatóság engedélyezheti más módszerrel is a megjelölést.
Emellett lesznek kivételek is - nem kell meggyűrűzni az alábbi madarakat:
- a tyúk-, a lúd- és a galambalakúak rendjének, valamint a futómadaraknak valamennyi faja,
- az ezüstcsőrű pinty, malabári pinty, muskátpinty, japán sirályka,
- ausztrál pintyfajok közül a Gould-amandina, ékfarkú amandina, szakállas amandina, álarcos amandina, zebrapinty, rácsosszárnyú asztrild, barnacsíkos pinty, kákapinty, festett asztrild, gyémántpinty, valamint a kanári.
Természetesen a már meglévő madarak is maradhatnak lábgyűrű nélkül, a fentiek a módosítás után kikelő példányokra vonatkoznak.