Szakmák és képzések tárháza várja a diákokat a CsabaParkban

17:53 | Bimbó Lajos

Száztizenkét kiállító várja a továbbtanulás útvesztőjében bolyongó diákokat Békés Vármegyei Pályaválasztási Vásáron. A kétnapos pályaorientációs rendezvényen az információk mellett fizikai közelségbe is kerülhetnek a tanulók a kiválasztott szakmákhoz. A szakmasátorban fúrhatnak, faraghatnak és hegeszthetnek is.

A pályaválasztás és a pályamódosítás forgatagában a kilátogatók többek között szakértőkkel találkozhatnak, pályaérdeklődési íveket tölthetnek ki, emellett pedig játékos gyakorlati feladatokon keresztül ismerhetik meg jobban saját érdeklődési körüket, így kapva iránytűt a pályaválasztási óceánra.

Mucsi Balázs, a Békéscsabai Szakképzési Centrum főigazgatója elmondta, az intézmény csaknem teljes portfoliójával képviselteti magát a pályaválasztási vásáron, ahol a szakképzésben elérhető szakmák nyolcvan-kilencven százaléka megmutatja magát a diákoknak. A kétnapos eseményen a régi szakmák mellett az új, a legmodernebb kihívásoknak megfelelő, újonnan bejövő szakmák is bemutatkoznak. Kiemelte, a BSZC a pályaválasztási vásáron túl, a bemutatkozás egy új formáját is fontosnak tartja.

– Mi a nyitott iskola programot folytatjuk, amelynek részeként bárki, bármikor bejöhet az intézményekbe. Nagyon fontos, hogy a hitelességet közvetítsük, ezért szeretnénk, hogy jöjjenek be a fiatalok és lássák meg, hogy a 21. század legmodernebb eszközeivel, technikáival tanítjuk a diákjainkat az elméleti és a gyakorlati oktatásban egyaránt – fejtette ki Mucsi Balázs.

 

Pályaválasztási vásár 2024.10.08.-án Békéscsabán, a CsabaParkban. Fotó: behir.hu/Bere Mátyás

A szakképzések vásárának legizgalmasabb helyszíne az úgynevezett szakmasátor, ahol az érdeklődők gyakorlatban is kipróbálhatják a szakmák munkafázisait. A diákok fúrhatnak, faraghatnak, de akár a hegesztőpajzs mögé is beállhatnak.

A Gyulai Szakképzési Centrum is széles palettával várja a diákokat a pályaorientációs börzén. A hat intézményből álló oktatási szervezet elsősorban a vidéken tanuló diákokat célozza meg.

– Az a célunk, hogy vidéken, aki a szakképzést választja, azokat az intézményeket válassza, ahol él, így annak a térségnek a szakemberhiányát csökkentse – jelentette ki Pörneki Attila főigazgató.

Kiemelte, a GYSZC képzésének erejét jól mutatja, hogy a centrum diákjai kiváló eredményekkel zárják a szakmai versenyeket, az elhelyezkedő tanulók pedig jól megállják a helyüket a munkaerőpiacon.

 

 

Azok, akiket már kissé zavart a nagysátor zsibongása, a friss levegőn is találtak programokat. A kültéri nézelődőkre a rendőrség, a katasztrófavédelem és a büntetés-végrehajtás tagjai vártak, de mezőgazdasági gépek és traktorok vezetése, valamint a patkolókovács mesterségének kipróbálása is várta színesítette a porgramokat.

A képzési helyszínek, iskolák, egyetemek mellett a munkáltatók is nyitott ajtókkal várták a gyermeksereget, de a fiatalok mellett a munkát keresők is információt kaphattak a cégekről. A munkaügyi paletta ebben az esetben is széles volt. Harmincegy munkáltatói pavilon várta a konkrét tervekkel érkezőket, amelyek között légiipari szerelő vagy asztalosipari szolgáltató is megjelent.

Az egyedi bútorkészítéssel foglalkozó Kurilla Bútor Kft. ceruzatartó barkácsolására hívta a fiatalokat. A 20 éve működő köröstarcsai vállalkozás a duális képzés szereplője, ezt kihasználva pedig önállóan is fel tudja töltetni a munkaerőhiányból származó üres helyeit.

– Cégünk a kezdetek óta foglalkozik tanulóképzéssel. A tanulók azért is vannak jelen a cégnél, hogy a munkaerőpiacon érzékelhető problémákat saját magunknak tudjuk enyhíteni, úgy, hogy a végzett tanulókat igyekszünk beintegrálni a saját vállalkozásunkba. Jelen pillanatban is a nálunk dolgozó kollégák hatvan százaléka a végzett tanulókból áll – ismertette Kurilla Olivér ügyvezető.

 

 

Kiss Angelika Orosházáról érkezett a továbbtanulási eseményre. A hetedikes diák több szakmát és képzési helyet is megnézet magának, így már körvonalzódnak a tervei a jövőre nézve.

– Nagyon tetszik a vásár, mert nagyon sok szakmát ki lehet próbálni, ilyen például a biológus, a szakács és az asztalos. A biológus-kutató irányba gondolkodok, de az asztalost mellékszakmának is el tudnám képzelni – árulta el Kiss Angelika.

A szakmai börzén nézelődő vendégsereg akkor sincs bajban, ha megéhezik vagy megszomjazik, hiszen az intézmények pék, szakács és pincér tanulói mindenről gondoskodnak. A diákok jó megjelenése sem utolsó szempont, így a fodrászat képviselői szépészeti eszközeikkel várják őket, de aki akarja és van nála telefon, az a szelfipontokon meg is örökítheti a csabai látogatást.

A rendezők közel ötezer fiatalt várnak a kétnapos börzére. A résztvevők azonban nemc sak magukra gondoltak, a rendezvényen véradásra is volt lehetőség.

További programok »

FEL