A Nemzetiségi Konferencia évről évre arra biztosít lehetőséget, hogy a résztvevők a Szarvason hat és fél évtizede elkezdődött nemzetiségi pedagógusképzés eredményeit megosszák egymással, illetve a gyakorló pedagógusok, oktatási szakemberek tapasztalatait megismerjék. A megnyitó és a köszöntő gondolatok után a különböző nemzetiségek szekciói mutatkoztak be. Az érdeklődők előadásokat hallgathattak a német, a roma, a román és a szlovák szekciók képviselőitől.
Soltész Miklós elmondta: a kormány, az önkormányzatok és különböző fenntartók részéről a feltételeket biztosítják. Hozzátette: a béremeléseken, fejlesztéseken, különböző támogatási rendszereken keresztül az elmúlt évtizedben megújult az összes nemzetiségi iskola.
– Amikor kormányozni kezdtünk, 12 nemzetiségi fenntartású intézmény volt, most 108. Több, mint húszezer gyermek jár ilyen óvodába, általános és középiskolába. Ha húszezer gyermek megkapja az anyanyelvi oktatást, nevelést és a keresztény hitet is lehetőség szerint, akkor a megmaradás is sokkal nagyobb mértékben biztosított. A nemzetiségeknél támogatjuk a pedagógusképzést, valamint a pedagógusok bérezését is, külön pótlékkal. Ez mind azt szolgálja, hogy a nemzetiségi oktatás-nevelés Magyarországon megmaradjon – fogalmazott az államtitkár.
Soltész Miklós kiemelte, hogy 2010 óta az egyházi oktatási-nevelési intézményekbe járó diákok száma több mint duplájára nőtt: míg korábban százhúszezren jártak óvodába, általános iskolába és középiskolába, most több mint kétszázötvenezren. Hozzátette: háromszoros-négyszeres-ötszörös az egyházi iskolákba a túljelentkezés.
A konferencián a szakemberek közösen gondolkodtak a magyarországi nemzetiségek helyzetéről, lehetőségeiről, a nemzetiségi nevelés, oktatás kérdéseiről, illetve a nemzetiségi pedagógusképzés aktuális feladatairól, hogy a felmerülő kihívásokra közösen keressék a megoldásokat.