Slam a CSAKK Stégen – ahol Munkácsy is összeért a kortárs költészettel

2024. szeptember 28. 16:23 | Bere Mátyás

Békéscsabán nem bővelkedünk slam poetry eseményekben. Péntek este azonban Pion István, Basch Péter és D. Nagy Bence öntött szavakat a közönségre hol rímekbe, hol prózába, hol pedig ritmusba csomagolva.

A péntek esti slamnek – amely kifejezetten az előadásra szánt szövegek műfaja – a Munkácsy Feszt adott keretet, a Csabagyöngye Kulturális Központ pedig helyszínt. A fellépők számos korábbi szövegük mellett a festőfejedelem Krisztus-trilógiája köré is szőttek egy-egy produkciót.

– Nem a műértés, a direkt feldolgozás vagy valamifajta művészettörténeti eszmefuttatás volt a lényeg. Ennél elemeltebbek voltak a produkciók, olykor kifejezetten „meredek” elemeket használva, szabadon dolgozva fel a Krisztus Pilátus előtt - Ecce Homo - Golgota-trilógiát – fogalmazott D. Nagy Bence.

 

Fotó: Bere Mátyás / Behir.hu

 Pion István, D. Nagy Bence és Basch Péter; fotó: Bere Mátyás / Behir.hu

A műértésre visszatérve

A slam poetry tulajdonképpen a tényleges vers mindenkinek. Ennek az előadói válfajnak egy olyan szegletét hallhatta a közönség, ahol a „talpas kurzív” betűkbe csomagolt szavak olykor a jó érzést is megborzolták, habár ez célja is volt a fellépőknek.

 

Jól reagálni

A bekiabálást hazánkban általában megelőzi egy kérdés, de most anélkül is kaptak egyet a srácok. Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan abban, ha valaki jól reflektál egy „k*ss*lj már”-ra. Basch Péter szövegbe fűzte a kéretlen fellépőt, így a közönség bérmentve kapott egy szelíd slam battle-t is.

 

Fotó: Bere Mátyás / Behir.hu

Fotó: Bere Mátyás / Behir.hu

Fásy vs. Krisztus

D. Nagy Bence már az estet megelőzően rázós szakaszra figyelmeztetett, és ismerve a vármegyei útviszonyokat, ez igazán nagy szó. A trilógiát Bence zárta a Golgotával, melyben két olyan alak találkozott, akikkel magyarok ezreinek külön-külön is meg szokott gyűlni a baja.

 

Őszinteség

Pion István egyszercsak elkezdte taposni a földet, a közönség ezt sikeresen tapssal kitartotta 65bpm-en, így csomagolt „Pityu” életközeli gondolatokat a hallgatósággal folytatott interakcióba. Az egyenes beszéd egyébiránt az egész előadást jellemezte. Így lehet kultúrélményt szerezni úgy, hogy abba bármi, tényleg bármi belefér.

 

Aki még nem tette, annak érdemes rápróbálnia egy-egy slam poetry-re, már csak azért is, mert terápiás jellegű, ha az ember nem azt hallja, amire számít és amit akar. Ha a fentebb említett nevekre rákeresnek a legnépszerűbb videómegosztókon, akkor könnyedén belekóstolhatnak a szövegalkotásokba.

 

Galéria

 

 

További programok »

FEL