A 19. század közepéig Csaba egyetlen vendégfogadója épp az Andrássy út és Szent István tér sarkán állt – olvashatjuk a csabaihazak.blog.hu. A portál leírja és illusztrálja az elmúlt az 150 év történéseit, hangulatát. No jó, egyszer volt már egy kis kitekintés a vendéglátós szférából – 1955-ben például egy háztartási bolt(!) működött a patinás épület sarkán.
Majd egészen pontosan 1957. április 7-én megnyílt a táncos-zenés Csaba Espresso, amely később Csaba Sarok, de leginkább Olvasó néven maradt meg az emlékezetekben. A korábbi népi zenekar helyett onnantól fogva négytagú jazz-zenekar muzsikált.
„Népszerű, bohém hely volt a sarki presszó, legendás és állandó személyzettel” – írja Ferencz Rezső, az Így élünk mi vidéken című első kötetének, a Szódásballon a fogason címen futó dolgozatában. A történet egyik főszereplője Mihola Gyuri bácsi volt, aki egy igazi, belvárosi pesti főpincér volt.
A rendszerváltás környékén egy évig cukrászda működött a helyiségben. Hamarosan néhány esztendeig ott működött a Stella Söröző. 1997-től pedig jó másfél évtizedig már McDonald’snak hívták Csaba egyik legnépszerűbb sarkát – amely azonban közel évtizede már csak „kopog”.
Amikor 2022 szeptemberében megkerestük dr. Kovács Zoltánt, az akkori ingalattulajdonos cég jogi képviselőjét, elmondta, örülnének, ha valaki megvásárolná vagy kivenné az üzletet, a jelenlegi gazdasági helyzetben azonban ebben maximum reménykedni lehet.
És akkor most valósra vált minden édes remény…
Március elején art galéria és aukciósház nyílik a gyorsétterem helyén. A 200 négyzetméteres területen Békéscsabához köthető – többek között Kohán György, Lipták Pál, Árvay József, Koszta Rozála, Deutsch Tibor, aki később Jankay Tibor néven vált népszerűvé – és nemzetközileg ismert művészek alkotásait lehet nézegetni és vásárolni az érdeklődőknek.
Braun Attila, az új tulajdonos hozzáfűzi, a volt McDonald’s pult mögötti rész le lesz választva a kiállítótértől, ahol majd igény szerinte akár egy ötven fős aukciót is lebonyolítanak.