Ha bőrvédelemről és napégésről van szó, sajnos a baj a legnagyobb elővigyázatosság mellett is megtörténhet. A nyári napköziben, a kerti játék közben, ha elmarad a napvédő krém használata, hamar leéghet a gyerek érzékeny bőre. Strandoláskor a víz és a törölközés visz le a naptejből, így, ha nincs minden fürdés után ismételve, a korábban felkent naptejben már nem bízhatunk.
A drogériákban kaphatók speciálisan napégésre való termékek, melyekből jó beszerezni nyárra. Érdemes a gyerekeknek szánt kenőcsöket választani, melyek színezék-, parabén- és illatmentesek. Ha valaki mégis adna esélyt a régi praktikáknak, a következőkkel próbálkozhat.
1. A visszahűtött kamillateás borogatás segít enyhíteni a napégéssel járó kellemetlenséget, mivel gyulladáscsökkentő hatással bír.
2. Ugyanez működhet fekete teával is, a tea csersavtartalma révén, ami fájdalomcsökkentő és nyugtató hatású.
3. A régiek a reszelt burgonyát is hatásosnak vélték, és a keményítő miatt valóban enyhülést adhat. A nyers krumplit le kell reszelni, majd a levet eresztett pépet felvinni a bőrre.
4. Apropó, keményítő: kukoricakeményítő, liszt és víz folyékony keveréke is segíthet, szintén a keményítőnek köszönhetően. A bőrre vitt pépet rövid ideig kell fennhagyni. Ha már átmelegedett, jöhet a zuhany.
5. A szeletekre vágott uborka segít hűsíteni és hidratálni a vizet vesztett bőrt, ráadásul vitaminjaival táplálja is azt.
6. A langyos, de nem hideg zuhany alapvetően jó segítség, hiszen hűsíti a felforrósodott, kipirosodott bőrt. Jégkockával nem jó ötlet hűteni a bőrt, mert fagyási sérüléssel járhat, és még karcol is. A gyereknek nem is lenne ínyére a drasztikus hideg.
7. Az állott vizes borogatás is enyhíti a bőr égését. Ha a törölköző átmelegedett, újra vizezni kell, picit megrázni, és újra mehet a bőrre.
A régi házi praktikákat inkább akkor biztonságos bevetni, ha a napégés nem túl erős. Nagyon erős napégés esetén érdemes beszerezni egy megbízható krémet a patikából, hólyagos bőrfelület esetén pedig a gyerekorvos tanácsát kérni.