Ragadozók vannak a városban!

2023. január 14. 13:30 | Vári Bianka

Az állatra Békéscsaba belvárosában lett figyelmes egy járókelő.

A közelmúltban nem mindennapi jelenetnek lehetett tanúja egy békéscsabai lakos. Az egyik közösségi oldalon számolt be arról, hogy egy ragadozó madár keveredett a vármegyeszékhely belvárosába, amely levadászott és elfogyasztott egy ártatlan – feltehetően – galambot. A poszthoz érkező sok vélemény és találgatás között szakmai választ is megtalálhattunk, ugyanis Boldog Gusztáv természetvédelmi szakember állapította meg, hogy a ragadozó egy karvaly, és teljesen természetes a faj városi jelenléte.

 

A karvaly

A karvaly a vágómadárfélék családjába tartozó faj. A kifejlett hím karvalyok testének felső része kékesszürke színű, és testük alsó része keresztben narancssárgás vonalakkal díszített. A tojók és a fiatalok barna színezetű felső résszel és barna színezetű alsó testtájjal rendelkeznek. A nőstények több mint 25 százalékkal nagyobbak a hímeknél, amely az egyik legnagyobb különbség a nemek közt a madarakat tekintve. Habár e ragadozó főleg az erdei madarak elejtésének specialistája, mégis előfordul elterjedési területének szinte valamennyi élőhelyén, ahol kerti madarakra is vadászik a lakott területeken. A hímek legfőképpen kisebb madarakat zsákmányolnak, mint például cinegéket, pintyféléket és verebeket, míg a nőstények elsősorban rigóféléket és seregélyeket ejtenek el, de képesek megölni akár 500 gramm tömegű vagy annál nagyobb prédát is – írja a Wikipédia szócikke.

Az internetes enciklopédia mellett a fent említett szakembert is megkérdeztük az esetről. Elmondása szerint a karvaly Európában, és itt, a Kárpát-medencében állandó faj. Az időjárástól függően valamennyit vándorol, de a tél egy kifejezetten olyan időszak, amikor ezek a ragadozó madarak bejönnek a városba.

– A városokban ilyenkor koncentrálódnak bizonyos madárseregletek. Akár a szabadon élő parlagi galambok, és a balkáni gerlék is csoportokba verődnek, és a városban telelnek, de természetesen a házi galambok – őket nevezi a szakma parlagi galambnak – is jelen vannak a belvárosban. Az etetőknél az apróbb énekesek gyülekeznek, amit a ragadozó karvaly kihasznál – magyarázta Boldog Gusztáv.

Más ragadozó madarakra azonban nem jellemző, hogy zsákmány reményében bejön a városba, így a karvaly szinte kizárólagosságot élvez.

 

Megoldás a galambokkal szemben

A karvaly jelenléte mindenképpen befolyásolja az elmúlt időben nagy port kavart galamb-ügyet, amikor is a szárnyasok jelentősen elszaporodtak, ezzel együtt pedig összepiszkolták a belvárost.

– Az, hogy az ember lát-e hasznot a szabadon élő állatokban, az személyiség kérdése. A természetben nincs olyan, hogy hasznos, vagy káros, mert mindegyik a saját területén tölti be a szerepét. Azonban azok a személyek, akik nem szeretik a galambokat, örülhetnek a karvaly jelenlétének. Érdekes csavar azonban, hogy a ragadozó a leggyengébb láncszemet választja áldozatul, ezáltal a préda állomány egyre fittebb lesz. Korábban volt szó solymászok bevetéséről a galambok fékentartása érdekében, azonban ez városi környezetben nehezen lenne megoldható – mondta el a szakember. Hozzátette, hogy a karvalyok csak annyira regulázzák a városi galambságot, amennyire ezt az elmúlt 50 évben is tették, hiszen ebből a szempontból semmi rendkívüli nem történt. Magyarán: nem hoznak megváltást a galambfóbiások számára.

További programok »

Itthon

Különdíjat nyert Békéscsaba a Virágos Magyarország versenyen

A Virágos Magyarország verseny idei díjátadóján 5 települési kategóriában és 6 kiemelt témában csaknem 80 elismerést adtak át - közölte a Visit Hungary az MTI-vel. A Magyar Turisztikai Ügynökség és a Virágos Magyarország szervező bizottságának különdíját város kategóriában Békéscsaba, község kategóriában Szálka érdemelte ki, a fővédnöki díj Gógánfának jutott.
10:23
FEL